امروز: دوشنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۲۵ مه ۲۰۲۰ میلادی
یکشنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۴۵
۱
PNAZAR
نسخه چاپی

پیامدهای پزشکی همجنس گرایی

پیامدهای پزشکی همجنس گرایی
به گزارشتمیم نیوز

پیامدهای پزشکی همجنس گرایی
در دو دهه اخیر همجنس گرایان در کشورهای غربی با توجه به پاراه شدن برخی از قید و بندهای قانونی و اجتماعی هرچه بیشتر در سطح افکار عمومی مطرح شده اند. فیلم ها و رپورتاژهای تلویزیونی، نشریات مختلف و برخی از احزاب سیاسی نیز با اهداف مختلف، هر چه بیشتر به مطرح شدن آنها دامن می زنند. طبیعتاً بچه ها نیز خواه ناخواه در مکان های مختلف با این افراد مواجه خواهند شد و در مغز جستجوگر آنها سوالات زیادی نسبت به این افراد شکل خواهد گرفت. یکی از وظایف والدین تشریح علت رشد و پیامدهای پزشکی و اجتماعی چنین گرایشاتی برای فرزندان خود است تا آنها حداقل دانش لازم را به اقتضای سن خود در مورد این مسائل داشته باشند. در اینجا برای روشن شدن برخی نکات مربوط به هموسکسوالیسم (همجنس گرایی) اشاره ای کوتاه و گذرا به نظریات مختلف در این مورد و برخی از بیماری های آنها خواهیم داشت:
مدتها است که در کتاب های روانشناسی از همجنس گرایی نه به عنوان یک بیماری یا اختلال روحی و شخصیتی بلکه به عنوان شکلی از گرایشات جنسی یاد می شود. برخی از مدافعان ایرانی این تفکر نیز همجنس گرایی را نوعی پرخاشگری جنسی می دانند و ملاک طبیعی بودن آن را وجود و افزایش این افراد و سطح پذیرش افمار عمومی جهان می دانند.  معذلک بر همگان روشن است علیرغم برداشته شدن بسیاری از سدهای اجتماعی و قانونی در کشورهای سرمایه داری و صنعتی هنوز موانع اجتماعی و اخلاقی بسیاری موجب عدم پذیرش آنها در بین اکثریت قابل ملاحظه افراد این جوامع می شود و همجنس بازانی که از نظر جنسی قعال ند به ناگزیر راهی شهرهای بزرگ می گردند تا در پناه گمنامی به سر برند.
طبق آمارهای مختلفی که بدست آمده است 6 تا 10 درصد بزرگسالان به شکلی درگیر چنین روابطی هستند و 1 درصد زنان و 3 درصد مردان به همجنس باز بودن خود اعتراف کرده اند. شیوع آن در مردان از 3 تا 10 درصد و در زنان از 1 تا 5 درصد در نوسان است. طبق آمار گیری دیگر 50 درصد مردان قبل از رسیدن به مرحله بلوغ این شکل از رابطه جنسی را تجربه می کنند.
در رابطه با علت همجنس گرایی هنوز تئوری و درک واحدی به چشم نمی خورد و به دلایل مختلفی چون داشتن زمینه ژنتیکی (با اتکا به مشاهده شدن آن در عضی از دوقلوهایی که در 2 خانواده مختلف بزرگ شده اند)، تغییرات هورمونی (کمبود ترشح هورمون آندروژن {هورمون جنسی مردانه} در پسران و فزونی ترشح آن در دختران قبل از تولد) و ویژگی های اعضای تناسلی (کوچک بودن بیضه ها و یا بزرگ بودن آلت جنسی در بعضی از هموسکسوال ها)، ویژگی های ساختار مغزی و عصبی (بزرگتر بودن بخش پیشین هیپوتالاموس همجنس بازانی که در اثر ایدز مرده اند در مقایسه با غیر همجنس بازانی که به همان علت درگذشته اند {هیپوتالاموس یا زیرنهنج، قسمتی از مغز است که تنظیم کننده حرارت بدن، خورد و خراک و آب و بسیاری از فعالیت های حیاتی انسان است})، پیش زمینه های اجتماعی-روانی (طلاق گرفتن والدین، نبود پدر در خانواده ، وجود روابط ناسالم در خانواده، تحت تجاوزات جنسی قرار گرفتن کودکان از سوی بستگان نزدیک یا افراد غریبه، شکست در روابط جنسی با جنس مخالف و...) اشاره می شود. هر یک از این نظریه ها متکی به تحقیقات انجام گرفته در گروه محدودی است و از سوی طرفداران و منتقدین آن با دلایل بسیار تایید یا رد شده اند و علیرغم تحقیقات بسیاری که در این مورد صورت گرفته است هنوز هیچ کدام نتوانسته اند نشان دهند کدام یک از این فاکتورها در شکل گیری گرایشات همجنس بازی و یا گرایش جنسی به جنس مخالف و یا هر دو نقش اساسی دارند.
بر همگان روشن است که هر عضوی در بدن وظیفه مشخصی به عهده دارد و اختلال عمل طبیعی آن در اثر مداخله محرک های مختلف ئاخلی و خارجی می تواند به پیدایش بیماری های مختلف آن عضو و یا کل سیستم بدنی منجر شود. بکار بردن شیوه های غیر طبیعی جنسی و استفاده از مقعد و دهان در جریان آمیزش جنسی، درصد بیماری های مختلف این ارگان ها را بالا می برد. برای نمونه درصد سرطان مقعد که 1 تا 2 درصد کل سرطان ها را تشکیل می دهد در بین همجنس بازان رشد تصاعدی را طی می کند. شیوع بیماری های مقاربتی چون سفیلیس، سوزاک و ایدز در بین همجنس گرایان چندین برابر افراد غیر همجنس گراست. مرکز مبارزه با سفیلیس گزارش می دهد که در ایالات متحده آمریکا 70 درصد مردان مبتلا به سفیلیس از طریق تماس جنسی با افراد همجنس باز و یا دو جنس باز گرفتار این بیماری می شوند. بیماری هایی از قبیل التهاب مثانه، التهاب اپیدیدیم (برجستگی کوچک در سطح فرازین – پشتی بیضه که حاوی مجاری منی است) نیز در همجنس بازان بیشتر به علت انتقال عفونت از طریق آمیزش جنسی از طریق مقعد است.
در مردات همنجس گرا بیماری مرکبار ایدز بسیار شایع است، طبق آمارهای متعدد در کشورهای اروپایی، آمریکای لاتین و ایالات متحده بعد از مشاهده شدن اولین مورد ایدز در سال 1981 در آمریکا، غالب ترین شکل انتقال این بیماری بویژه در کشورهای یشرفته صنعتی از طریق رابطه جنسی بوده است. مردان همجنس باز بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
در سال 1985 در آمریکای شمالی مردان همجنس باز و دو جنسه باز سه چهارم موارد ایدز را تشکیل می دادند. در سال 1999 ایدز چهارمین علت مرگ در سطح جهان بود. طبق برآوردهایی تعداد مبتلایان به سندروم ایمنی اکتسابی در سال 1999 در ایالات متحده آمریکا رقمی مابین 650 هزار تا 900 هزار نف راست که 75 تا 85 درصد موارد انتقال آن طریق آمیزش جنسی بوده است. ینابر آمار دیگری، 42 درصد موارد جدید مبتلایان به ایدز در ایالات متحده در سال 2001 در میان همجنس بازان مشاهده شده است. در آلمان فدرال 66 درصد از موارد ایدز در میانمردان همجنس باز مشاهده شده است. 59 درصد مبتلایان آلمانی در شهرهای بزرگی چون فرانکفورت-ماین، مونیخ،برلن (غربی)، کلن، دوسلدورف وهامبورگ زندگی می کنند. هر سال در آلمان 2هزار مورد جدید ایدز مشاهده می شود.
طبق تحقیقات انستیتو کوخ 66 تا 67 درصد این رقم را مردان همجنس باز تشکیل می دهند. درصد مبتلایان به ایدز در ایرن نیز در بین هر دو جنس پیوسته در حال افزایش است؛ یکی از عوامل اصلی انتقال آن داشتن رابطه جنسی از طریق مقعد است. بنابر گفته دکتر گلاره مستشاری روانپزشک در ایران، باکره بودن دختران در ایران پیش از ازدواح موضوعی مهم است که باعث شده بیشتر تماس های جنسی، مانند آن چه در مردان همجنس گرا دیده می شود، از مقعد صورت گیرد و این خود بیشترین خطر را در انتقال ویروس ایدز ایجاد می کند. متاسفانه هنوز آمار و ارقام دقیقی که نشان دهنده انتقال ایدز از طریق روابط جنسی در ایران باشد منتشر نشده است چرا که بنابر گفته دکتر محبوبه حاج عبدالباقی، متخصص بیماری های عفونی در ایران : در حالی که کارشناسان ایدز در ایران اجازه دارند در مورد نقش معتادان تزریقی در گسترش ایدز توضیح دهند، اما در حیطه روابط جنسی و نحوه انتقال بیماری های آمیزشی، از دادن جزئیات منع می شوند. به گفته دکترمستشاری نیز روابط جنسی و بیماری های مرتبط با آن در ایران به طور علنی مطرح نمی شود و حوزه ای قدغن قلمداد می شود. آمار و ارقام مختلفی که گاهاً از سوی برخی نهادها و افراد مختلف در رابطه با تعداد مبتلایان به ایدز منتشر می شود بسیار متفاوت است و در برگیرنده رقمی مابین 5 تا 3 هزار نفر است. به گفته دکتر مینو محرز، استاد دانشگاه و متخصص بیماری ایدز: 80 درصد مبتلایان به ایدز از طریق آمیزش جنسی آلوده شده اند و این موارد رو به افزایش است.
در میان مردان همجنس گرا ریسک بیماری ها و اختلالات مختلف دستگاه گوارشی بالا رفته است. برخی از عفونت های روده ای در ارتباط مستقیم با عمل جنسی از طریق تماس زبان با آلت تناسلی آلوده به مدفوع صورت می گیرد. در صد شیوع این بیماری ها در میان همجنس بازان در حال افزایش است. مقایسه مردان همجنس باز که در شرایط سنی و اجتماعی-اقتصادی مشابهی قرار دارند نشان می دهد که در گروه اول شیوع پادتن ضد ویروسی هپاتیت آ (یکی از اشکاال التهاب کبد) به وضوح بیشتر از گروه دوم است. ویروس هپاتیت آ از راه مقعد به دهان منتقل می شود و  همانند دیگر عفونت های روده ای ممکن است از طریق آمیزش جنسی سرایت کند. مردان همجنس باز در معرض خطر زیاد آلودگی هپاتیت نیز قرار دارند (این نوع از التهاب کبد بیشتر از طریق انتقال خون، سوزن های آلوده و رابطه جنسی انتقال داده می شود). در این افراد عفونت از طریق پارگی مخاط ظریف راست روده و خونریزی هایی که معمولا در جریان مقاربت مقعدی رخ می دهد سرایت می کند.
بیماری آمیبیاز که سومین علت مرگ در میان بیماری های عفونی در گشورهای گرمسیری آفریقا، آسیا، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی و مکزیک است در کشورهای پیشرفته در میان همجنس بازان، مسافران و مهاجران جدید دیده می شود. (عامل این بیماری موجود تک سلولی- آمیب است و ارگان هایی چون روده بزرگ، کبد، مغز آسیب می بینند).
آنتی بادی ویروس سیتومگال نیز در نزدیک به 100 درصد زنان فاحشه و مردان همجنس باز که از نظر جنسی فعال هستندف مشاهده می شود. (این ویروس موجب ناهنجاری ها و نقایص شدید زمان تولد و طیف وسیعی از اختلالات در کودکان بزرگتر و بالغین می شود. انتقال آن از طریق آمیزش جنسی، مادرزادی، فرآورده های خونی و از فرد به فرد است. نشانه های بیماری بسته به وضعیت ایمنی-دفاعی بدن شامل: ناراحتی، درد عضلات، بزرگ شدن کبد-طحال، آماس شبکیه چشم، ذات الریه، تب طولانی، اسهال مزمن و غیره است. در نوزادان عفونت سیتومگالو ویروسی با بزرگ شدن غیر طبیعی کبد و طحال، زردی، بزرگ شدن غدد لنفی، تنگی نفس، کبودی پوست و ناهنجاری های تکاملی مانند نقص سیستم عصبی مرکزی همراه است).+ 1
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری