امروز: پنج شنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۳ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۰ میلادی
سه شنبه, ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۳۱
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

پروستات، قلب دوم مردان

پروستات، قلب دوم مردان
به گزارشتمیم نیوز

کمتر کسی در اهمیت نقش رابطه جنسی در زندگی شخصی و زناشویی انسان تردید دارد ولی متاسفانه تعداد افرادی که به نقش و اهمیت ارگان های جنسی و بیماری های مربوط به آن ها توجه و آگاهی داشته باشند بسیار کم است و معمولاً تا زمانی که نشانه های آن به نقطه ای حساس و بحرانی نرسد از مراجعه به پزشک متخصص خودداری می ورزند. بی توجهی و شرم و حیای بیش از حد در این  مورد، چه بسا در سنین متوسط حیات می تواند به فاجعه ای دردناک و بازگشت ناپذیر بیانجامد. یکی از ارگان های حساس و مهم جنسی مردان که بنابر اهمیت آن قلب دوم مرد نامیده شده است، پروستات است. بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی تا 10 درصد مردان در سنین بالای 50 سالگی از بیماری های مختلف پروستات رنج می برند. التهاب پروستات شابع ترین بیماری ادراری-تناسلی است که به طور  عمده در مردان 20 تا 45 سال، که بیشترین قابلیت کاری و جنسی را دارند، مشاهده می شود. معذلک با افزایش طول عمر مردان در کشورهای رشد یافته و تغییر ساختار بیماری های اعضا تناسلی در چند دهه اخیر، این بیماری در مردان 55 ساله و مسن تر نیز مشاهده می شود. در ایالات متحده سالانه 1 میلیون نفر به علت التهاب پروستات به اورولوژیست (متخصص بیماری های تنسلی-ادراری) مراجعه می کنند. طبق برآوردهای انجام گرفته 50 درصد مردان زمانی در طی زندگی شان این بیماری را تجربه می کنند. این بیماری از نقطه نظر جغرافیایی پزشکی در تمام نقاط کره زمین مشاهده می شود با این تفاوت که شیوع آن در نقاطی که حرارت پایین و رطوبت بالا دارند بیشتر از نقاطی است که آب و هوای گرم و خشک دارند.
هیپرپلازی (بزرگ شدن) خوش خیم پروستات : شایع ترین تومور خوش خیم در مردان بالای 50 سال است. شیوع این بیماری با توجه به مسن تر شدن جمعیت در کشورهای پیشرفته ای چون ایالات متحده در حال افزایش است. مطالعات اخیر نشان داده اند که 80 درصد مردان بالای 80 سال در آمریکا مبتلا به BPA هستند. اندازه پروستات مردان در 60 سالگی تقریبا دو برابر شده، نشانه های BPA در نصف مردان مشاهده می شود. بروز این بیماری و سرطان پروستات در آسیایی ها در مقایسه با کشورهای غربی کمتر است. محققین مصرف زیاد سویا در غذای روزانه آسیایی ها را علت این امر می داند.
شیوع سرطان پروستات در مردان بعد از پنجمین دهه زندگ شان از 14 تا 46 درصد در نوسان است. سرطان پروستات در میان بیماری های سرطانی مردان آمریکایی جای دوم و در میان انگلیسی ها جای پنجم را دارد. این سرطان در افراد زیر 40 سال به ندرت مشاهده می شود و تقریباً در تمام مردان 90 ساله دیده می شود. هر سال 10 هزار نفر در آلمان در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. در ایالات متحده آمریکا سرطان پروستات 18 درصد از کل سرطان های جدید را تشکیل می دهد.
مراجعه مردها بخصوص بعد از 40 سالگی برای معاینه و و کنترل پروستات شان به اورولوژیست ها یکی از راه های عمده شناسایی به هنگام برای انجام اقدامات اولیه و فوری جهت درمان بیماری های بدخیم و خوش خیم آن است. متاسفانه چنین عملی در بیشتر کشورهای جهان انجام نمی گیرد و مردان نیز میلی به کنترل وضعیت پروستات خود، حتی در کشورهای اروپایی نشان نمی دهند. در کشوری چون آلمان فقط 17 درصد مردان برای کنترل سالانه پروستات به پزشک مراجعه می کنند.

 

کالبد شناسی پروستات
پروستات عضو غده ای- عضله ای به وزن 15 تا 25 گرم است که به شکل مخروط ناقص و شاه بلوط است. برخی از اورولوژیست ها آن را به قلب تشبیه می کنند. از نظر ساختاری طول آن 3 سانتیمتر، عرض آن 4 سانتیمت رو ضخامت آن 5/2 سانتیمتر بوده و 2 قسمت جنبی و یک قسمت میانی که تنگه نام دارد در آن متمایز می شود. پروستات در بین سطح خلفی قسمت پروستاتی پیشابراه (از طریق این مجرا ادرار از مثانه خارج می شود)، قعر مثانه و مجراهای وابران منی (مجرای برنده اسپرم از بیضه به پیشابراه است) قرار دارد. پروستات از 30 تا 50 آسینوس (حفره یا کیسه های کوچک درون غدد) تشکیل شده که مجاری دفعی آنان به دیواره عقبی پیشابراه باز می شود. پروستات دارای ترشحات ضعیف قلیایی و شیری رنگی است که 25 تا 35 درصد مایع منی را در هنگام انزال تشکیل می دهد.

 

التهاب پروستات 
سبب شناسی و تکوین التهاب پروستات

ساز و کار عفونی شدن پروستات کاملاً روشن نشده است. باکتری هایی چون اشریشا کُلی، کلیبسیلا وانتروکوک های ادرار یا راست روده از طریق پیشابراه و مجرای وابران منی به طور پس سویی در پروستات و کیسه های منوی رسوخ کرده موجب التهاب آن می گردند (این کیسه ها در دو طرف مثانه قرار دارند و حاوی 2 تا 5 میلی لیتر مایع مترشحه هستند. ترشحات آن ها همراه با پروستات و مجرای وابران منی در تشکیل مایع منی دخالت دارد و منبع اصلی انرژی برای حرکت اسپرم ها می باشند. همچنین بیماری آنها موجب کاهش حجم اسپرم می شود). گاهی اوقات عوامل باکتریایی چون استافیلاکوک طلایی نیز موجب التهاب میزنای (مجرایی که مابین کلیه و مانه قرار دارد و ادرار از طریق آن وارد مثانه می شود) و پیشابراه و به دنبال آن پروستات می شوند. قارچ ها و ویروس ها نیز از عوامل ملتهب کننده پروستات می باشند. التهاب ویروسی پروستات ممکن است بعد از  همه گیری آنفلونزای A2 و ویروس هرپس به وجود آید. بیماری های مقاربتی از قبیل کلامیدیا، اوروپلاسما، سوزاک و تریکوموناد نیز موجب این بیماری می شوند.
دومین گروه بیماری زا عوامل غیرعفونی هستند که با زندگی جنسی مرد ارتباط مستقیم دارند. اختلالات مختلف ریتم عمل جنسی (قطع   یا ناتمام ماندن  عمل جنسی، افراط در عمل جاع، انحرافات جنسی، خودداری طولانی، فقدان نظم و هماهنگی در عمل جنسی) می توانند موجب رکود ترشح در پروستات و کیسه های منوی و ایستایی جریان خون در وریدهای لگن شوند.
ناتمام ماندن عمل جنسی و پس نشینی و قطع نزدیکی قبل از رسیدن به اوج لذت جنسی مرد، جهت جلوگیری از آبستنی زن صورت میگیرد. در چنین مواردی انزال در اوج لحظه تحریک جنسی در خارج از مهبل صورت می گیرد و قطع ناگهانی عمل جنسی موجب تجمع حاد خون در وریدهای لگن چون فشارسنج جنسی انسان و گاهاً درد در میانه دوراه (فاصله میان مقعد و آلت تناسلی) و بالای عانه (پایین شکم و بالای شرمگاه یا موهای زهاری) می شود. در این حالت اوج لذت جنسی قطع و حاصل نمی شود. تکرار این عمل و همچنین استمناء کردن موجب رکود مزمن و مستعد ساختن شخص به التهاب پروستات می شود. افراط در عمل جنسی، خودداری و یا فقدان مقاربت جنسی، عادی شدن روابط جنسی زوجین بدون آمادگی روانی، عدم نظم و هماهنگی در رابطه جنسی زن و مرد نیز نقش مهمی در ایجاد التهاب پروستا دارند. برخی از اورولوژیست ها معتقدند که افراط در مصرف الکل، نیکوتین و اضطراب در مقاربت جنسی موجب انزال ناکامل منی و رکود مزمن و تجمع خون در وریدهای پروستات می شود.
ناهنجاریی چون تنگی غیرطبیعی پیشابراه، تغییرات جوشگاهی (جای زخم بعد از التیام) در پروستات و به ویژه در مجاری خروجی آسینوس ها، کاهش عمل مقاربت جنسی، کاهش میزان هورمون های جنسی مردانه و افزایش هورمون جنسی زنانه در خون، هیپوپلازی(کوچک شدن) دو طرفه بیضه ها، اتساع وریدهای هموروئیدی (بواسیر) کولیت مزمن (التهاب مزمن روده بزرگ)، سل و عفونت های قارچی، آسیب دیدن ناحیه مقعد، سکس از طریق مقعد و دهان، گذاشتن کانتر در مجرای ادراری با اهداف پزشکی، بیماری خود ایمنی (واکنش غیر طبیعی بدن به بافت پروستات) و عفونت تازه مثانه از عوامل مستعد کننده التهاب پروستات می باشند.

 

انواع التهاب پروستات و علائم کلینیکی آن 
این بیماری، بسته به عواملی که موجب التهاب پروستات می شوند، به سه نوع اصلی تقسیم می شوند : 
1-التهاب باکتریایی حاد پروستات : این حالت به طور ناگهانی شروع شده و عمدتاً در مردان جوان مشاهده می شود. نشانه های کلینیکی آن شامل موارد زیر است :
*تب و لرز
* کسالت و بی حالی 
* درد مفاصل و عضلات 
*کمر درد
* تکرر ادرار (دفع ادرار با دفعات بیش از حد معمول) 
* احساس فوریت در دفع ادرار (یک تمایل فوری و به طور معمول شدید برای ادرار کردن) 
*درد در ناحیه مقعد 
*دفع دردناک ادرار
*نشانه های انسداد مجرای ادرار به درجات مختلف
*انزال درد دار
در معاینه پروستات که با وارد نمودن انگشت پزشک به راست روده انجام می گیرد چنانچه، پروستات بزرگ، ورم کرده و سفت باشد، برای درمان، آنتی بیوتیک هایی چون باکتریم، نوروکسین و سیپروفولاکسین به مدت 7 تا 14 روز تجویز می شود.
2- التهاب باکتریایی مزمن پروستات : که با نشانه های زیر مشخص می شود: 
*عفونت های مکرر راجعه دستگاه ادراری- تناسلی
*درد در ناحیه مقعد و یا بالای عانه
*کمر درد
*درد بیضه یا آلت تناسلی
*اختلال در ادرار کردن 
*هماتوسپرمی ادواری (انزال خونی، وجود خون در اسپرم)
پروستات در هنگام معاینه معمولاً طبیعی و بی درد است. هر از چندگاهی اوقات می تواند بزرگ و حساس باشد. برای درمان، آنتی بیوتیک به مدت 16 هفته تجویز می شود.
3- التهاب غیر باکتریایی مزمن پروستات : شایع ترین نوع التهاب پروستات با علت نامعلوم است. این مورد در مقایسه با نوع باکتریایی 8 بار بیشترمشاهده می شود. نسانه های این حالت شبیه نوع باکتریایی مزمن است با این تفاوت که نشانه های عفونت دستگاه ادراری- تناسلی در آن مشاهده نمی شود.  نشانه های آزردگی یا آماس پروستات با تجویز داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی درمان می شود. به این افراد پیشنهاد می شود که موارد زیر را رعایت کنند:
*گرفتن حمام نشسته گرم (نشستن در 4-6 سانتیمتر آب گرم)
*داشتن فعالیت های جنسی طبیعی
*تمرین های سبک ومنظم بدنی 
*اجتناب کردن از خوردن غذاهای پرادویه و تند و کافئین دار
*اجتناب از نوشیدن مشروبات الکلی
درمان این نوع براساس نشانه های بیماری است.

 

هیپرپلازی خوش خیم پروستات
به بزرگ شدن پروستات هیپرپلازی خوش خیم پروستات گفته می شود. هیپرپلازی خوش خیم پروستات به طور عمده در مردان بالای 50 سال شایع است ولی در بعضی از منابع پزشکی به موارد نادری در سنین 30 سالگی نیز اشاره شده است.
تغییرات ساختار باتی  غده پروستات در 40 سالگی شروع و رشد کرده و در 70 سالگی نشانه های آن در اکثر مردان مشاهده می شود.
هر چند رشد این بیماری را با تغییرات سنی-هورمونی مرتبط می دانند معذلک علت آن مجهول مانده و به همین دلیل پزشکان قادر به پیشگیری از رشد و پیدایش این بیماری نیستند. اگر بزرگ شدن پروستات موجب تنگی میزراه و عوارض بعدی آن چون مشکل ادرار کردن، تخلیه ناکامل ادرار، ایجاد زمینه مساعد برای رشد عفونت مثانه و ایجاد سنگ مثانه و بیماری های کلیه نمی شد چه بسا نیازی به دارو درمانی یا جراحی نبود. با توجه به این که پروستات، پیشابراه را احاطه می کند، بزرگ شدن پروستات موجب تنگی پیشابراه و در نتیجه اختلال در عمل ادرار می شود. از سوی دیگر بزرگ شدن پروستات موجل کلفت شدن دیواره مثانه شده و مثانه برای وارد کردن ادرار به پیشابراه نیاز به انقباض بسیار قوی پیدا می کند. افزایش ضخامت دیواره مثانه می تواند موجب کاهش ذخیره ادرار در آن و در نتیجه احساس فوری به دفع ادرار می شود.

علائم بالینی هیپرپلازی خوش خیم پروستات
*تاخیر در شروع ادرار
*فشار آوردن برای دفع ادرار
*انسداد نسبی یا کامل و احتباس ادرار
*تکرر ادرار و احساس عدم خلیه کامل ادرار
*کاهش قطر و فشار جریان ادرار
*جریان ضعیف یا منقطع ادرار
*چکه کردن ادرار درهنگام تلاش برای کامل کردن روند تخلیه ادرار
*تکرر شب هنگام ادرار (شب ادراری)
*هماتوری یا مشاهده شدن خون در ادرار که معمولاً به علت پارگی وریدهای کوچک میزراه و در نتیجه فشار بیش از حد برای دفع ادرار بروز می کند
*احساس سوزش در هنگام ادرار در صورت عفونت مثانه 
اورولوژیست برای تشخیص دقیق تر یک سری تست ها و آزمایش های اختصاصی را انجام می دهد که عبارتند از : 
*اندازه گیری سرعت جریان ادرار
*اندازه گیری ادرار باقی مانده در مثانه پس از دفع ادرار
*تست و کشت ادرار
*اولتراسونوگرافی
*تست پادگن (آنتی ژن) اختصاصی پروستات برای رد کردن احمال سرطان پروستات. این پادگن در تمام مردها یافت می شود و اندازه طبیعی آن مطابقت با سن مرد به شرح زیر است : 
در مردان 50 تا 54 ساله : 7/3 میلی لیتر
در مردان 55 تا 59 ساله : 0/4 میلی لیتر
در مردان 60 تا 64 ساله : 4/5 میلی لیتر
در مردان 65 تا 69 ساله : 2/6 میلی لیتر
در مردان 70 تا 74 ساله : 6/6 میلی لیتر
افزایش میزان PSA یه 10 میلی لیتر در خون یکی از علائم اصلی سرطان پروستات است. انجمن اورولوژیست های آمریکا پیشنهاد می کند در مردان بالای 50 سال تست PSA سالی یک بار و در مردانی که تاریخچه فامیلی سرطان پروستات دارند بعد از 40 سالگی انجام گیرد.


درمان 
در مان هیپرپلازی خوش خیم پروستات با توجه به نشانه ها و سن بیمار از مراقبت و کنترل تا عمل جراحی متغیر است. افرادی که دارای نشانه های خفیف بیماری هستند کافی است تحت مراقبت قرار گیرند و نیازی به درمان ندارند. به بیشتر این افراد پیشنهاد می شود از مصرف مشروبات الکلی و نوشیدن زیاد مایعات در شب اجتناب ورزند. 
مطالعات انجام گرفته اخیر نشان می دهد که تجویز نخل اره ای موجب کاهش اندازه پروستات و رفع نشانه ای آن می شود. عوارض جامبی این داروی گیاهی کمتر از 3 درصد است و ممکن است با سردرد خفیف و ناراحتی گوارشی همراه شود.

 

دارو درمانی 
پزشکان معالج داروهایی را تجویز می کنند که موجب کاهش کشیدگی عضله صاف پروستات می شوند (مسدود کنند های آلفا مانند فلوماکس، فیناستئرید، پرازوسین).این داروها به سرعت موجب بهبود علائم بیماری می شوند ولی اکثر آنان دارای عوارض جانبی برگشت پذیر بعد از قطع مصرف دارو چون گیجی، خستگی و بی حوصلگی، انزال پس گرا و افت وضعیتی فشارخون هستند.

 

جراحی 
الف- برداشتن پروستات از راه پیشابراه شایع ترین نوه جراحی از طرق آندوسکوپی است. این عمل می تواند با عوارضی چون انزال پس گرا و ناتوانی جنسی همراه باشد.
ب- پروستاتکتومی باز، این عمل در افرادی که پروستات بسیار بزرگ دارند صورت می گیرد، بخش مرکزی پروستا از طریق برش فوق عانه برداشته می شود.

 

حرارت درمانی 
با گسیل ریز موج از راه پیشابراه در یک جلسه انجام می گیرد. این عمل نیار به بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی ندارد و در طی یک ساعت انجام می گیرد ولی بعد از 2 سال در حدود 70 درصد بیماران نیاز به درمان مجدد پیدا می کنند. 
غیر از موارد یاد شده اورولوژیست ها از روش های جدیدتری چون تخریب بافت پروستات با لیزر، الکترود و یا سوزن های گسیل کننده فرکانس های رادیویی استفاده می کنند. 

 

سرطان پروستات 
چنانکه پیشتر نیز یادآور شدیم سرطان پروستات دومین سرطان شایع و دومین علت مرگ در بین افراد آمریکایی است.  این سرطان که در 50 درصد مردان بالای 70 سال و تقریبا در تمام مردان 90 ساله مشاهده می شود مجهول مانده است. در بعضی از تحقیقات انجام گرفته اشاره به زمینه مستعد رشد آن در افرادی که گروه خون O دارند و شیوع پایین آن در ژاپنی ها و مهاجران ژاپنی تبار شده است. میزان بروز آن سیاه پوستان بیشت از سفیدپوستان . در سفیدپوستان بیشتر از آسیایی هاست. بعضی از مطالعات انجام گرفته ارتباط بسیاری قوی بین مصرف روغن حیوانی در رژیم غذایی و بروز سرطان پروستات را تایید می کنند. ویتامین A موجود در گیاهان احتمال رشد سرطان پروستات را کاهش می دهد و این در حالی است که ویتامین A موجود در روغن حیوانی نتیجه عکس داشته و احتمال رشد سرطان پروستات را افزایش می دهد. افزایش هورمون تستوسترون خون نیز از عوامل بالا برنده بروز سرطان پروستات است (هورمون تستوسترون در بیضه ها تولید می شود و پیدایش نشانه های ثانویه مردانه مثل، رویش ریش،رشد موهای بدن، تکامل عضلانی-اسکلتی، بزرگ شدن حنجره و پیدایش صدای مردان در اثر تحریک آن است).

 

علائم کلینیکی سرطان پروستات 
در مراحل اولیه به علت رشد آهسته سرطان نشانه خاصی دیده نمی شود اما در مراحل پیشرفته علائم هپرپلازی یا بزرگ شدن پروستات و استخوان درد به علت فراپخشی سرطان مشاهده می شود. چنان که یادآور شدیم کنترل منظم پروستات به ویژه بعد از 40 سالگی می تواند نقش بارزی در تشخیص به موقع و درمان آن داشته باشد. 
شیوه معالجه وابسته به رشد سرطان است و شامل مواردی چون پرتودرمانی، هورمون تراپی با استروژن، بیضه برداری و پروستات برداری است.+ 0
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری