امروز: دوشنبه, ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
چهارشنبه, ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ۰۹:۳۰
۰
۰
نسخه چاپی

جزئیات جدید ثبت نام طرح مسکن ملی در فاز دوم

جزئیات جدید ثبت نام طرح مسکن ملی در فاز دوم
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از خروج مردم از واحدهای مسکونی خود برای ثبت نام ، ثبت نام پیامکی را هم راه اندازی کرده ایم، افزود: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ثبت نام پیامکی برای متقاضیانی که دسترسی به اینترنت را ندارند فراهم کرده ایم تا مشکلی برای متقاضیان ایجاد نشود.
به گزارشتمیم نیوز

 طرح اقدام ملی مسکن به عنوان بزرگترین طرح مسکنی کشور یکی از پر مخاطب ترین بحث این روزهای مردم به شمار می رود.

مرحله اول طرح اقدام ملی مسکن با بیش از ۲۴۰ هزار ظرفیت در آبان ماه آغاز و پایش و غربالگری این‌طرح تا بهمن ماه ادامه داشت که براساس آن  ۴۲ درصد از متقاضیان و ثبت نام کنندگان واجد شرایط نبوده و ۵۸ درصد از متقاضیان در این طرح پذیرفته شده اند.

براساس این گزارش ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن دارای شرایط است که مهم ترین آن سبز بودن فرم (ج) متقاضی و داشتن ۵ سال سابقه سکونت در شهر مورد نظر است از دیگر شرایط این طرح آن است که متقاضی باید متاهل و یا بالای ۳۵ سال سن داشته باشند و توانایی پرداخت اقساط تسهیلات این طرح را داشته باشد.

در مرحله اول ثبت نام بسیاری از متقاضیان به دلیل نداشتن شرایط حذف و یا به دلیل پر شدن ظرفیت موفق یه ثبت نام نشدند که مهم ترین این شهرها استان تهران بود.

در مرحله اول ثبت نام برای استان تهران ۷۰ هزار واحد مسکونی در ظرفیت در نظر گرفته شده بود که بیشترین آن مربوط به پردیس و پرند بود که در همان دقایق ابتدایی ظرفیت ها به صورت کامل پر شد و همین موضوع باعث اعتراض بسیاری از ثبت نام کنندگان شد اما در همان دوره اعلام شد که در مرحله دوم ثبت نام ظرفیت های جدید و بیشتری را برای شهرهای جدید استان تهران فراهم خواهیم کرد.

در مرحله دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی ظرفیت ایجاد شده و در این دوره بسیاری از شهرها حذف و البته در بسیاری از شهرهای دیگر ظرفیت های جدیدی ایجاد و یا بیشتر شده است.

این دور از ثبت نام از روز شنبه ۱۷ اسفند ماه با ۵ استان اردبیل آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی، اصفهان و البرز آغاز شد و تا ساعت ۲۴ روز یکشنبه متقاضیان فرصت داشتند ثبت نام کنند از روز ۲ شنبه ۱۹ اسفند ماه ثبت نام در ۱۷ استان دیگر آغاز شده و مقرر شده بود که در ساعت ۲۴  روز سه شنبه مهلت ثبت نام این ۱۷ استان به اتمام برسد که با توجه به استقبال متقاضیان مهلت ثبت نام تا ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۲۱ اسفند  تمدید شده است.

پیش از این چندین بار اعلام شده بود که ثبت نام مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران در روز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه خواهد بود که ساعتی پیش اعلام شد ثبت نام تهران با توجه به تمدید ۱۷ استان به تعویق افتاده است و ۸ شهر باقی مانده در روز های پنج شنبه و شنبه انجام می شود.


ثبت نام ۱۷۰ هزار نفر در مرحله دوم طرح مسکن ملی

تاکنون بیش‌از ۱۷۰ هزار متقاضی ثبت نام کرده اند و نحوه ثبت نام در این دوره با سایر دوره ها به دلیل شیوع ویروس کرونا متفاوت شده و متقاضیان بدون نگرانی از پر شدن ظرفیت و پایین بودن سرعت اینترنت می توانند ثبت نام کنند.

این دوره از ثبت نام طرح اقدام ملی چند تفاوت با دوره قبل دارد که مهم ترین آن حذف شدن شهر پردیس از استان تهران است که پیش از این چندین بار وزیر راه وشهرسازی و معاونان ایشان اعلام کرده بودند که ظرفیت های جدید در شهرهای استان تهران از جمله پردیس ایجاد خواهیم کرد اما امروز وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد پردیس در این دوره حذف شده است.


تهرانی ها شنبه منتظر ثبت نام مرحله دوم مسکن ملی باشند

محمود محمود زاده معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه به هیچ عنوان ثبت نام  مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران منتفی نشده است، گفت: ثبت نام  مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن از روز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه به شنبه ۲۴ اسفند ماه تغییر کرده است.

او با بیان اینکه تغییراتی در زمان بندی ثبت نام برخی از استان ها ایجاد شده است افزود: با توجه به استقبال متقاضیان ۱۷ استان کشور زمان ثبت نام این استان ها تا ساعت ۲۴ روز چهارشنبه تمدید شد و زمان ثبت نام استان های باقی مانده از جمله تهران به روزهای پنج شنبه و شنبه تغییر کرده است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از خروج مردم از واحدهای مسکونی خود برای ثبت نام ، ثبت نام پیامکی را هم راه اندازی کرده ایم، افزود: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ثبت نام پیامکی برای متقاضیانی که دسترسی به اینترنت را ندارند فراهم کرده ایم تا مشکلی برای متقاضیان ایجاد نشود.

محمود زاده تصریح کرد: تا کنون ۲۲ استان ثبت نام آنها انجام شده و ۸ استان باقی مانده که استان تهران هم جزو انها قرار دارد بنابراین تعدادی از استان ها در روز پنج شنبه و استان تهران وشهرهای جدید آن روز شنبه ۲۴ اسفند ثبت نام آنها انجام می شود.

معاون مسکن و ساختمان تاکید کرد: با توجه به ظرفیت و محدودیت های که در برخی از استان ها وجود دارد و برای جلوگیری از خروج مردم ظرفیت استان تهران را نمی توان دقیق اعلام کرد اما در برخی از شهرها ظرفیت ها افزایش و در برخی از شهرها از جمله پردیس ظرفیتی ایجاد نشده است.


۴ شرط اولیه ثبت نام  در طرح اقدام ملی

 چهار شرط برای ثبت‌نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته شد که نخستین آن این است که متقاضیان از اول فروردین ۸۴ فاقد مالکیت مسکونی باشند که این شرط علاوه بر فرد متقاضی به افراد تحت تکفل هم اضافه می‌شود.

شرط دوم این است که از ابتدای انقلاب از هیچ یک از امکانات دولتی اعم از زمین و واحد مسکونی دولتی و هم چنین تسهیلات یارانه‌دار استفاده نکرده باشند.


مجردها هم امکان ثبت نام مسکن ملی را دارند

شرط سوم تاهل و سرپرست خانواده بودن و شرط چهارم این است که حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا داشته باشند. همچنین بر اساس مصوبات خانم‌های مجرد بالای ۳۵ سال و نیز زنان مجرد سرپرست خانوار هم می‌توانند در این طرح ثبت نام کنند.

طرح ملی مسکن موسوم به اقدام ملی، برنامه دولت برای ساخت مجموعا ۴۰۰ هزار واحد مسکونی  در همه شهرهای کشور تا سال ۱۴۰۰ است و عملا طرح جایگزین مسکن مهر در شهرهای کوچک محسوب می‌شود. بر اساس این طرح که از سال گذشته آغاز شده، اختصاص زمین های دولتی به سازندگان در دستور کار است و دولت به نوعی نقش تسهیل گر در این طرح دارد.

در طرح اقدام ملی، سه شیوه کلی برای تامین زمین پیش‌بینی شده است. بر این اساس در شهرک‌های کوچک که مشکل  تامین زمین دولتی کمتر است واگذاری ۹۹ ساله زمین در دستور کار است.

 شکل دیگر تامین زمین، پروژه‌های مشارکتی است که تعداد محدودی از این طرح ۴۰۰ هزار واحدی به این شیوه، ساخته خواهد شد و در نهایت واحد مسکونی به قیمت تمام شده عرضه خواهد شد.

به این صورت که قیمت ساخت بر اساس قیمت تمام شده در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد و طی دو سالی که ساختمان ساخته می‌شود، پول به صورت مرحله‌ای توسط متقاضی پرداخت می‌شود که بخشی از این رقم تسهیلات بانکی و بخشی آورده خود متقاضی است.

رقم های متفاوتی از هزینه تمام شده ساخت واحدهای مسکونی در طرح اقدام ملی عنوان شده است. به عنوان مثال برای یک واحد ۷۰ متری از  ۲۰۰ میلیون تا بالای ۵۰۰ میلیون تومان و بستگی به نوع شهر و مصالح اعلام شده است.  

در طرح  اقدام ملی سه نوع تسهیلات وجود دارد. برخی از متقاضیان در صندوق پس‌انداز یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند اکنون می‌توانند برای ساخت مسکن در طرح اقدام ملی، از این وام استفاده کنند.

گروهی دیگر می‌توانند از وام بافت فرسوده استفاده کنند که در بخشی از این وام از منابع صندوق توسعه و بخشی از منابع داخلی بانک به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان استفاده می شود. وام نهایی یک وام ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی است که از منابع داخلی بانک‌های عامل از جمله بانک مسکن با نرخ ۱۸ درصد کارمزد طی ۱۲ سال پرداخت می‌شود.

بر این اساس متقاضیانی که تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی دریافت کرده باشند ماهیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قسط پرداخت و اگر وام ۱۰۰ میلیون تومانی دریافت کرده باشند ماهیانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اقساط پرداخت می‌کنند.

همچنین اگر متقاضی وام را در بافت فرسوده تحویل گرفته باشد ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود و در صورتی که صندوق یکمی باشند و زوج برای دریافت ۱۶۰ میلیون تومان وام اقساط یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی پرداخت می‌کنند.+ 0
مخالفم - 0
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد.
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.