امروز: چهارشنبه, ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۲۷ مه ۲۰۲۰ میلادی
یکشنبه, ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۰۵
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

آیین نامه اجرایی صدور و تمدید پروانه کسب اماکن واجد شرایط، جهت استقرار چند واحد صنفی (موضوع تبصره 2 ماده 3)

آیین نامه اجرایی صدور و تمدید پروانه کسب اماکن واجد شرایط، جهت استقرار چند واحد صنفی (موضوع تبصره 2 ماده 3)
به گزارشتمیم نیوز

 

ماده ۱- تعاریف:

قانون: قانون نظام صنفی.

مرجع صدور پروانه کسب: اتحادیه¬ های صنفی و دستگاه¬ های موضوع تبصره ذیل بند (م) ماده (۳۰) و تبصره (۳) ماده (۲۶) قانون، حسب مورد.

اماکن واجد شرایط استقرار چند واحد صنفی: مکان هایی که شرایط ضوابط خاص صدور پروانه کسب از جمله مجموع حداقل مساحت مورد نیاز هر یک از واحدهای صنفی را دارا باشند.

شرایط صدور و تمدید پروانه کسب:

ماده ۲- مرجع صدور پروانه کسب با رعایت مقررات آیین¬نامه ماده (۱۲) قانون موظف به صدور و تمدید پروانه کسب متقاضیان می باشد.

تبصره- معرفی مباشر برای هر متقاضی دریافت بیش از یک پروانه کسب الزامی است. مرجع صدور پروانه کسب موظف است برای فرد معرفی شده با رعایت ماده (۷) این آیین¬نامه کارت مباشرت صادر نماید.

ماده ۳- مرجع صدور پروانه کسب موظف است، ضمن خودداری از استعلام فردی و مکانی فعالیت مشابه و همگن، با هماهنگی مراجع استعلام شونده تصویر نسخه برابر اصل پاسخ استعلام¬ها را اخذ و در پرونده متقاضی درج نماید.

سایر مقررات:

ماده۴ – کمیسیون نظارت می¬تواند متراژ مربوط به مشترکات از جمله تاسیسات و انبار واحدهای صنفی مستقر در اماکن موضوع این آیین نامه را از مجموع مساحت هر یک از رسته¬ های صنفی برای صدور پروانه کسب کاهش دهد.

ماده۵ – در صورت ابطال یکی از پروانه¬ های کسب صادره در اماکن موضوع این آیین¬نامه، طبق مقررات از ادامه همان فعالیت جلوگیری به عمل خواهد آمد.

ماده۶- هرگاه پلمب واحدهای صنفی مستقر در اماکن موضوع این آیین¬نامه به نحو متعارف مقدور نباشد، نصب پلمب یا درج برگه پلمب در آن قسمت از تاسیسات و مستحدثاث که منحصراً به مناسبت نوع فعالیت مربوط دایر و یا احداث شده است، در حکم پلمب تلقی خواهد شد. کسانی که پلمب یا لاک و مهر محل¬های تعطیل شده را بشکنند، محو کنند و یا محل های مزبور را به نحوی از انحاء برای کسب مورد استفاده قرار دهند، به مجازات¬های مقرر در تبصره (۲) ماده (۲۷) قانون محکوم خواهند شد.

ماده۷- مرجع صدور پروانه کسب موظف است با رعایت شرایط فردی مندرج در ماده (۳) آیین نامه ماده (۱۲) قانون برای فرد معرفی شده از سوی متقاضی، کارت مباشرت صادر نماید. مدت اعتبار کارت مباشرت مطابق مدت پروانه کسب صادره خواهد بود. فرد صنفی می تواند نسبت به عزل یا تغییر مباشر اقدام و مراتب را به مرجع مذکور اعلام نماید.

تبصره- در هر صورت صاحب پروانه کسب مسئولیت¬هایی که قانوناً به عهده صاحب پروانه کسب می¬باشد را برعهده خواهد داشت.

ماده۸- مراحل صدور پروانه کسب و رسیدگی به شکایات متقاضیان مطابق آیین نامه اجرایی ماده(۱۲) قانون خواهد بود.

ماده ۹- این آیین نامه در اجرای تبصره ۲ ماده ۳ قانون نظام صنفی مشتمل بر (۹) ماده و (۲) تبصره توسط دبیرخانه هیات عالی نظارت با همکاری اتاق اصناف ایران و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تهیه و در تاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۱۲ به تصویب وزیر صنعت، معدن و تجارت رسیده است.

‌ماده 4 ق.ن.ص- صنف : آن گروه از افراد صنفی که طبیعت فعالیت آنان از یک نوع باشد،‌تشکیل یک صنف را می‌دهند. صنوف مشمول این قانون، با توجه به نوع فعالیت آنها به‌چهار گروه تولیدی، خدمات فنی، توزیعی یا خدماتی تقسیم می‌شوند.

ماده 5 ق.ن.ص - پروانه کسب : مجوزی است که طبق مقررات این قانون به منظور شروع و‌ادامه کسب و کار یا حرفه به فرد یا افراد صنفی برای محل مشخص یا وسیله کسب معین‌داده می‌شود.

تبصره 1- پروانه کسب موقت تنها برای 1 بار صادر می شود. مدت اعتبار پروانه کسب موقت 1 سال و پروانه کسب دائم 5 سال است.

تبصره 2- اتحادیه صنفی مکلف است با انقضای مدت اعتبار پروانه کسب، اخطاریه 1 ماهه برای تبدیل پروانه موقت به پروانه دائم یا تمدید پروانه دائم صادر نماید و در صورت عدم تبدیل یا تمدید پروانه، واحد صنفی در حکم واحد بدون پروانه تلقی می شود.

 

بیشتر بخوانیم:

قانون نظام صنفی+ 0
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری