امروز: جمعه, ۱۰ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۰۲ ذو الحجة ۱۴۴۳ قمری و ۰۱ ژوئیه ۲۰۲۲ میلادی
دوشنبه, ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ ۱۳:۴۲
۰
PNAZAR
نسخه چاپی
سعید خطیب زاده:

تصمیم گیری در مورد تمدید توافق با آژانس امروز انجام میگیرد/منتظر اقدامات و تغییر رفتار ریاض هستیم

سعید خطیب زاده:
به گزارشتمیم نیوز

سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران ایرانی و خارجی با اشاره به فرارسیدن سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر و تبریک این روز گفت: سالروز آزادسازی خرمشهر و حماسه ای که صورت گرفته فراتر از فتح یک شهر است. این حماسه نماد خاص و اراده ملی ایران بود و نشان داد که هرگاه مردم ایران اراده می کنند حتی اگر تمام دنیا در مقابل آن ها بایستند و تمام زر و زور و قدرت با هم جمع شوند، در دفاع از کیان اسلامی و مرز پرگوهر این کشور  تردیدی به خود راه نمی دهند و به آن دست پیدا می کنند.

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با مباحث صورت گرفته در مورد احتمال تمدید توافق بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و آخرین اخبار در این ارتباط خاطر نشان کرد: ضروری است که در این مورد دو نکته گفته شود اول اینکه در شورای عالی امنیت ملی در خصوص موضوع تمدید این توافق گفت‌وگوها صورت گرفته است و این موضوع در پروسه بررسی‌های نهایی قرار دارد و در اولین فرصتی که این پروسه نهایی شود دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی یا سازمان انرژی اتمی در ارتباط با آن اطلاع رسانی خواهند کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: در مورد این توافق توجه به این نکته ضروری است که این توافق دسترسی فراپادمانی به آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی دهد و این یک تصمیم بین ایران و آژانس است که دوربین ها فیلمبرداری ها را در چارچوب پروتکل الحاقی انجام دهند ولی دسترسی به بازرسان آژانس داده نشود و اگر این توافق تمدید نیز شود بعد از این هم دسترسی فراپادمانی به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی داده نمی شود.

وی ادامه داد: اگر در پایان گفت‌وگوهای وین ما به نتیجه مشخصی برسیم فیلم های ضبط شده می تواند در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار بگیرد و باید تا آن روز صبر کنیم.

خطیب زاده گفت: فکر می کنم که نهایتا این تصمیم (تصمیم گیری در مورد تمدید توافق با آژانس) امروز انجام می شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با مذاکرات وین تأکید کرد: در خصوص گفت‌وگوهای فنی وین پیشرفت‌های قابل توجهی صورت گرفته و هنوز فکر می‌کنیم تفاهم در دسترس است و آنچه هم باقی مانده براساس دستورالعمل های اعلامی به وزارت خارجه، باید مورد دقت و پیگیری قرار بگیرد.

خطیب زاده ادامه داد: اگر تصمیم سیاسی در واشنگتن اتخاذ شود که از ادبیات، رفتار و منش دولت قبل ایالات متحده و کمپین شکست خورده فشار حداکثری فاصله گرفته شود، در مورد آنچه که باقی مانده به راحتی می توان به نتیجه رسید.

سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد: اروپایی ها و آمریکایی ها فراموش نکنند که اگر برجام امروز زنده است این موضوع به خاطر صبر راهبردی و اقدامات با تدبیر ایران است.

وی همچنین در مورد برخی اظهارات اخیر مقامات سعودی علیه ایران گفت: ریاض باید تصمیم بگیرد که آیا واقعا می خواهد از ادبیات و کلام ملال آور گذشته استفاده کند و رفتار گذشته خود را تکرار کند و یا اینکه تصمیم گرفته به عنوان شریک سازنده در کنار دیگر کشورهای منطقه نقش ایفا کند و از سیاست های توطئه طلبانه و جنگ افروزانه فاصله بگیرد.

خطیب زاده گفت: ما منتظر اقدامات و تغییر رفتار ریاض هستیم و سیاست های ایران در خصوص گفت‌وگوها و ترتیبات منطقه ای چیز جدیدی نیست و از حضور عربستان در این فرایند نیز استقبال می کنیم و فکر می کنیم عربستان می تواند عنصر سازنده ای در این زمینه باشد اگر از ادبیات ملال آور و سیاست های شکست خورده قبلی فاصله بگیرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به اظهارات برخی از مقامات آمریکایی در ارتباط با موضوع برجام و بحث تحریم ها گفت: آمریکایی ها نه تنها از برجام خارج شدند بلکه کلیه تعهدات خود را نقض کرده اند و به عنوان طرفی که سابقه سیاهی در نقض تعهدات و عدم اجرای تعهدات خود دارد در موضعی نیست که جز بازگشت به تعهدات و عمل به تعهدات خود لفاظی های دیگری بکند. ما به آن ها توصیه می کنیم که پیش از این لفاظی ها به اقدامات عملی فکر کنند و به تعهدات خود عمل کنند.

خطیب زاده در بخش دیگری از صحبت های خود با ارائه گزارشی از سفرهای هفته گذشته ظریف به برخی از کشورهای اروپایی اظهار کرد: فردا سه شنبه ظریف به دو کشور آذربایجان و ارمنستان سفر خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به برگزاری گفت وگوهای وین و برگزاری کمیسیون مشترک برجام در هفته گذشته گفت: این گفت‌وگوها این هفته نیز ادامه خواهد داشت.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی در مورد سفر ظریف به ایرلند و زمان بازگشایی سفارت ایرلند در تهران با توجه به رایزنی های صورت گرفته گفت: در سفر آقای دکتر ظریف به ایرلند و سفر چندی پیش وزیر خارجه ایرلند به تهران گفت وگوهای اجرایی در این زمینه آغاز شده است. دوستان ما در بخش اروپای وزارت خارجه با همکاران خود در این کشور در تماس هستند که به یک مسیر راه در این زمینه برسند.

وی گفت: تصمیم برای بازگشایی سفارت ایرلند در ایران اتخاذ شده است و مقدمات آن در حال برنامه ریزی و اجرا است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره مذاکرات در وین تأکید کرد: تنها وقتی به توافق خواهیم رسید که تمامی آنچه که مدنظر ایران است و باید در مورد آن توافق شود، در مورد آن ها توافق شده باشد. دقت در این مسیر برای ما در اولویت اصلی قرار دارد در عین حال که اجازه نخواهیم داد کسی مذاکرات را فرسایشی کند.

خطیب زاده با بیان اینکه گزارش این مذاکرات به صورت روزانه برای مقامات نظام ارسال می شود که همه به صورت هم زمان در جریان این مذاکرات قرار بگیرند و اگر نظری دارند آن را اعلام کنند، اظهار کرد: گفت‌وگوها در وین قفل نشده است و پیشرفت قابل توجهی داشته است. در خصوص رفع تحریم های بخشی و بحث های اقتصادی در مورد موضوعات اخیر توافق صورت گرفته است. پرانتز ها و براکت ها در بحث رفع تحریم ها تا حد بسیار زیادی پاک شده است و چند موضوع باقی مانده است که در مورد آن‌ها گفت‌وگوها را ادامه خواهیم داد. در خصوص اقدامات هسته‌ای متن نگارش شده به توافقات خوبی رسیده و دوستان در سازمان انرژی اتمی گفت‌وگوها در این زمینه را به پیش برده اند. چند نکته باقی مانده و بقیه نکات حذف شده است. در مورد ترتیبات اجرایی ممکن است موضوعات بیشتری باقی مانده باشد. در این حوزه نیز پیشرفت های خوبی صورت گرفته است.

وی تأکید کرد: یک تصمیم و اراده سیاسی باید در آمریکا باشد که به جای استفاده از وقت و انرژی وین برای دفاع از میراث شکست خورده ترامپ مسیر را عوض کند و به بازگشت تمام و کمال به برجام فکر کند و در این زمینه اقدام کند و اگر چنین اتفاقی صورت بگیرد مسیر طولانی در پیش روی ما نخواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد اتهامات مطرح شده از سوی دادستان بحرین به برخی از بانک های ایرانی در مورد اتهام پولشویی تصریح کرد: این اتهامات تکراری و فاقد هر گونه وجاهت قانونی و حقوقی است و جز رنگ و بوی سیاسی چیز دیگری ندارد.

خطیب زاده با بیان اینکه بانک مورد اشاره ذیل قوانین بحرین فعالیت می کرده و بانک مرکزی بحرین بر آن نظارت داشته است، ادامه داد: همان طور که اشاره کردم اتهامات مطرح شده جز رنگ و بوی سیاسی چیز دیگری ندارد. در مورد حکم دادگاه مقدمات بدیهی در این زمینه رعایت نشده است بنابراین حکم دادگاه فاقد وجاهت قانونی است و ما این حکم را نه تنها به رسمیت نمی شناسیم بلکه فکر می کنیم مخرب است و ایران برای دفاع از منافع خود در کلیه بحث ها و صحنه ها بدون تعارف است و در راستای دفاع از این منافع حرکت می کند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای عراقچی اعلام کرده اند که احتمالا این دور از مذاکرات در وین دور پایانی مذاکرات است، گفت: آقای دکتر عراقچی هیچ گاه نگفته اند که این دور، دور نهایی مذاکرات وین است. دور پنجم گفت‌وگوهای وین می تواند دور نهایی باشد همان طور که دور قبلی می توانست این گونه باشد. ما تمام متون و مقدمات لازم را فراهم کرده ایم و این دور می تواند مثل هر کدام از ادوار پیشین دور آخر باشد اگر طرفین بتوانند به توافق نهایی برسند.

وی با بیان اینکه مسائل قابل توجهی باقی مانده است که حل بیشتر آن ها به تصمیم سیاسی واشنگتن بستگی دارد و اگر چنین موضوعی حل شود رسیدن به توافق قابل دسترسی است، خاطر نشان کرد: ما هیچ زمانی را مد نظر قرار نمی دهیم جز زمانی که کلیه منافع ملت ایران در چارچوب برجام تأمین شود. برجام مسیر و نقشه راه ما است و به طرف های مقابل نیز گفته ایم که از پتانسیل مذاکرات وین برای مذاکره در خصوص مذاکرات غیربرجامی اجتناب کنند که تاکنون اجتناب شده است. مذاکرات ما در چارچوب برجام است و هیچ گاه چیزی فراتر از برجام گفته نشده و نخواهد شد.

خطیب زاده با تأکید بر اینکه دولت واشنگتن است که باید تصمیم سیاسی بگیرد که به تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کند، افزود: ما خود را به زمان خاصی محدود نمی کنیم و خود را در مضیقه آن قرار نمی دهیم و هدف ما این است که کلیه منافع ملت ایران در چارچوب برجام تأمین شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی دیگری در خصوص گفت وگوی اخیر روانچی نماینده ایران در سازمان ملل با یکی از سناتورهای آمریکایی تصریح کرد: همیشه سفرا و نمایندگان ایران در نیویورک و سازمان ملل در چارچوب وظایف عادی خود چنین گفت‌وگوهایی داشته اند. گفت‌وگوی مورد اشاره نیز برخط بوده و در مورد چند موضوع از جمله مذاکرات وین رایزنی و گفت‌وگو شده است. در جریان این رایزنی آقای  روانچی تأکید کرده اند که آمریکا نمی تواند از موضوع تحریم ها به عنوان ابزار مذاکراتی علیه ملت ایران استفاده کند. در این گفت‌وگو در رابطه با موضوع فلسطین نیز صحبت شده است و آقای روانچی حمایت بی چون و چرای آمریکا از رژیم صهیونیستی را مورد انتقاد قرار داده اند و اینکه این رژیم به خاطر حمایت بی چون و چرای آمریکا از هر گونه پیگیری حقوقی و قضایی به خاطر جنایت‌هایی که انجام داده مصون بوده است.

وی ادامه داد: موضوعات دیگری نیز در این گفت وگو مطرح شده از جمله در مورد زندانیان ایرانی در ایالات متحده نیز صحبت شده و آقای روانچی تأکید داشتند که از بُعد انسانی و ایجاد فضای مناسب ضروری است زندانیان ایرانی در آمریکا که بدون هیچ گونه جرمی در زندان های آمریکا به ناحق گروگان شده اند هر چه زودتر آزاد شوند.

خطیب زاده در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در مورد انتخاب سفیر جدید ایران در انگلیس با توجه به بازگشت سفیر قبلی تهران در لندن گفت: از سال قبل و چند ماه پیش سفیر جدید خودمان را به لندن معرفی کرده ایم. دولت انگلیس نیز چند ماه قبل سفیر خود را معرفی کرده است و این موضوع در پروسه اداری خود در حال انجام است.

وی تأکید کرد: سفیر اعزامی ایران به لندن که سال گذشته به انگلیس معرفی شده است از داخل وزارت خارجه است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با علت تعویق سفر ظریف به امارات متحده عربی گفت: سفر مورد اشاره تاریخی نداشت که به تعویق بیفتد. انجام این سفر در دستور کار است و هرگاه مقدمات آن به صورت کامل فراهم شود این موضوع انجام خواهد شد.

خطیب زاده خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: هیچ سفری انجام نمی شود مگر اینکه تمامی مقدمات، ابعاد و اهداف آن از قبل روشن باشد، دستور کار آن روشن شده باشد و اگر مقدمات سفر مورد اشاره نیز فراهم باشد این سفر نیز در کنار سفرهای دیگر انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد تور اروپایی اخیر ظریف و تلاش برای جذب سرمایه گذار به ایران بعد از توافق احتمالی صورت گرفته در مورد احیای برجام گفت: سفر آقای ظریف به اروپا چند ماهی بود که در دستور کار بود البته بسیار بزرگتر از این بود و قرار بود به ۱۰ الی ۱۱ کشور سفر انجام شود. سفر به کشورهایی همچون اسپانیا، ایتالیا و ایرلند، واتیکان انجام شد. دیدارهای خوبی در جریان این سفر انجام شد و توافقی اگر صورت بگیرد کشورهایی که در طول تحریم ها روابط خود را با ایران حفظ کردند از جمله کشورهای جنوب اروپا در اولویت هستند.

وی با بیان اینکه در طی این سفرها در مورد موضوعات دوجانبه منطقه ای و بین المللی رایزنی و گفت وگو شد، گفت: در همه این حوزه ها گفت وگوهای خود را با این کشورها و دیگر کشورهای اروپایی و غیراروپایی ادامه خواهیم داد.

خطیب زاده با بیان اینکه تلاش کرده ایم که به عنوان کنشگر فعال در خصوص تحولات منطقه ای و جهانی عمل کنیم و هیچ گاه اجازه نداده ایم کسی ما را حذف کند در ادامه گفت وگوی خود در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در ارتباط با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه و احتمال انتخاب مجدد بشار اسد به عنوان رئیس جمهور این کشور و نگاه ایران به این تحولات گفت: همه می‌دانیم که در چارچوب روند آستانه و ژنو گفت‌وگوهایی برای نوشتن قانون اساسی جدید سوریه صورت گرفته است اما تا آن زمان حقوق بین الملل، قانون اساسی کنونی سوریه را به رسمیت می شناسد و در همین چارچوب انتخابات ریاست جمهوری سوریه نیز برگزار خواهد شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره از روند سیاسی در سوریه دفاع کرده و حامی این روند بوده، گفت: برای نظارت بر این انتخابات هیأتی پارلمانی از ایران به سوریه سفر کرده است و در جریان سفر آقای ظریف به سوریه نیز مواضع ایران در ارتباط با این اتفاق و حمایت ایران از روند سیاسی در سوریه اعلام شد.

وی با بیان اینکه شاهد اخذ رأی گیری برای این انتخابات در خارج از سوریه بودیم و در همین چارچوب در سفارت سوریه در ایران نیز صندوق های رأی برای اخذ آرا قرار گرفته بود، ادامه داد: این انتخابات مانند هر فرایند دموکراسی دیگری می تواند به صلح و ثبات در سوریه کمک کند و دیگر کشورها نیز باید توجه کنند که باید از دخالت های بی جا از فتنه افکنی در داخل سوریه خودداری کنند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی دیگر ایسنا در مورد آخرین وضعیت کشتی ایرانی توقیف شده در اندونزی اظهار کرد: آنچه برای کشتی ایرانی رخ داده اتفاقی است که به صورت معمولی در برخی دیگر از کشورها رخ می دهد و این موضوع باید رویه قانونی خود را طی کند. البته از دولت اندونزی انتظار داریم که این موضوع هر چه زودتر حل شود. تاکنون اقدامات خوبی انجام شده است و فکر می کنم فردا دادگاه دیگری برای رسیدگی به برخی از موضوعات مرتبط با ورود این کشتی به آب های اندونزی برگزار می شود و انتظار داریم که هر چه زودتر در ارتباط با این کشتی جمع بندی انجام شود و این موضوع حل شود.

خطیب زاده در مورد حضور روز گذشته عراقچی رئیس تیم ایران در مذاکرات وین در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همواره گفت‌وگوهای وزارت خارجه با تمامی نهادها در بستر تعاملی خوبی صورت گرفته است و آنچه که دیروز انجام شد در راستای توجیه آنچه که در وین رخ داده است بوده و آقای عراقچی در جلسه چهار ساعته خود با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به سوالات نمایندگان پاسخ داده و در جریان دیدگاه ها و نظرات آن ها قرار گرفته است.

وی ادامه داد: گزارش دیروز کمیسیون امنیت ملی هم نشان داده که وزارت خارجه با چه شفافیتی کامل تمام نکات را گفته است و آقای عراقچی نیز نقطه نظرات را شنیده اند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما همه در یک راستا هستیم و آن دفاع از منافع ملی و تأمین منافع مردم ایران است، گفت: فکر می کنم با این گونه همگرایی ها امکان رسیدن به یک فهم مشترک برای تأمین این منافع بیشتر حاصل شود.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با آخرین تحولات یمن و اخبار منتشر شده درباره انجام گفت‌وگوهایی در عمان در ارتباط با یمن تصریح کرد: متأسفانه وضعیت یمن خوب نیست، همچنان محاصره یمن ادامه دارد و ائتلاف سعودی جلوی ورود کمک های بشر دوستانه به یمن را گرفته است.

وی با بیان اینکه ما گفت‌وگوهای خوبی با نماینده سازمان ملل در امور یمن انجام داده ایم، ادامه داد: همچنان معتقدیم که جز راهکار سیاسی راه حل دیگری برای پایان دادن به این تراژدی انسانی وجود ندارد و ما آمادگی داریم که با همکاری و هماهنگی با دولت نجات ملی یمن کمک کنیم که این بحران به صورت دائمی حل و فصل شود و به این تراژدی انسانی پایان داده شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه سفرهای خارجی آقای ظریف با توجه به هزینه های سنگین آن چه سودی برای کشور دارد، اظهار کرد: یکی از وظایف وزیر خارجه برای پیگیری امور و تأمین منافع ملی کشور براساس قانون مراوده با دیگر کشورها و رفت و آمد با آن ها است. سوال شما در این زمینه دارای سوگیری است و حتی در آن بدیهات اولیه مورد توجه قرار نگرفته است.

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با مباحث مطرح شده در مورد لغو تحریم ها به مدت ۱۸۰ روز و اینکه در این فرایند بحث راستی آزمایی لغو تحریم ها از سوی آمریکا چگونه انجام خواهد شد با توجه به اینکه ممکن است در مورد بخشی از راستی آزمایی ها به زمان بیشتری نیاز باشد، گفت: من چند بار گفته و تأکید کرده ام که برجام متنی است که باید اجرا شود و در برجام آنچه که در خصوص تعلیق تحریم ها در ۱۲۰ یا ۱۸۰ روز گفته شده مربوط به کنگره آمریکاست و در خود برجام آمده است که این ها باید در پایان هشت سال به صورت کامل برداشته شود.

خطیب زاده با بیان اینکه آنچه که در وین گفته می شود بازگشت آمریکا به تعهداتش در برجام است، گفت: ما تأکید بر این داریم که تحریم ها باید به صورت موثر برداشته شود و ما برای بازگشت کامل آمریکا به تعهدات خودش در ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل مذاکره می کنیم.

وی ادامه داد: ما اجازه نمی دهیم که نه اقتصاد ایران و نه مراودات عادی ایران در حالت برگشت قرار بگیرد و تا در زمینه رفع موثر و کامل تحریم ها اتفاقی نیفتد و این موضوع محقق نشود اقدامات جبرانی ایران نیز متوقف نمی شود و همان طور که گفتم برجام سندی است که ما در این مذاکرات در مورد آن گفت وگو می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد تمدید توافق بین ایران و آژانس اظهار کرد: مصوبه مجلس لازم الاجراست. در مصوبه مجلس بر عدم ایجاد دسترسی فراپادمانی برای آژانس بین المللی انرژی اتمی و عدم اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران تأکید شده است. سازمان انرژی اتمی نیز در همین چارچوب و اجرای این مصوبه کلیه دسترسی های فراپادمانی آژانس را متوقف کرده است. همان طور که پیش از این اشاره شد دوربین ها فیلم ها را برمی دارند ولی آژانس دسترسی به آن ندارد و در پایان این سه ماه و یا اگر تمدیدی صورت بگیرد بعد از آن اینکه ما تصمیم بگیریم با این فیلم ها چه کنیم تصمیم داخلی ایران است.

خطیب زاده با تأکید بر اینکه اگر توافق تمدید شود باز هم دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نخواهد شد، ادامه داد: اگر مذاکرات به نتیجه برسد و به تفاهمی برسیم به آژانس اجازه داده می شود که به فیلم ها دسترسی داشته باشند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد مذاکرات ایران و عربستان و اینکه این مذاکرات در چه مرحله ای قرار دارد، گفت: همان طور که قبلا گفته شده گفت وگوهایی در عراق در خصوص موضوعات دوجانبه منطقه ای و بین المللی انجام شده است، تماس هایی بوده است و ادامه داشته و باید ببینیم که در آینده چه اتفاقی می افتد و آیا این گفت وگوها به جای خوبی خواهد رسید یا خیر.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر خارجه اتریش اعلام کرده که زمان برای حصول پیشرفت در مذاکرات وین رو به اتمام است و هنوز مسائل مهمی به صورت حل نشده باقی مانده است، از طرف دیگر اظهاراتی مطرح شده که حاکی از حصول پیشرفت در مذاکرات است و این دوگانگی در مورد مذاکرات و پیشرفت آن چگونه به وجود آمده است، گفت: دوگانگی وجود ندارد. اگر به صحبت هایی که از سوی من و آقای عراقچی در این چند هفته انجام شده توجه داشته باشید موضوع کاملا روشن است. پیشرفت های قابل توجهی داشته ایم و هنوز هم فکر می کنیم تفاهم در دسترس است ولی آنچه که باقی مانده آن ها نیز قابل توجه هستند. در مورد آن ها نیز می توان به نتیجه رسید اگر تصمیم سیاسی در واشنگتن اتخاذ شود اگر آن ها تصمیم بگیرند که از ادبیات دولت قبلی آمریکا و سیاست شکست خورده ترامپ فاصله بگیرند در این صورت آنچه که باقی مانده به راحتی و با مداقه های لازم قابل دسترسی و تفاهم است.

خطیب زاده با بیان اینکه برجام امروز به خاطر صبر راهبردی ایران و اقدامات با تدبیر ایران زنده است نه آنچه که اروپایی ها و آمریکایی ها انجام دادند، تصریح کرد: آمریکایی ها در زمان ترامپ با تمام توان تلاش کردند برجام را از بین ببرند و این ایران بود که اقدامات موثر داشت. آن ها باید از این فرصت و پنجره فرصت استفاده لازم را ببرند چرا که این فرصت برای همیشه باز نخواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ سوال دیگری در خصوص اینکه در صورت نهایی شدن مذاکرات وین و رسیدن به توافق نهایی در جریان این مذاکرات احتیاجی به سفر وزرای خارجه ۱+۵ به وین وجود دارد، گفت: آنچه که در وین انجام می شود در قالب کمیسیون فصلی و عادی برجام است و برای اعلام تصمیمات کمیسیون برجام ضرورتا نیاز به حضور وزرای خارجی نیست. آنچه که اعلام می شود تصمیم کمیسیون است و در سطح گفت‌وگوهایی که انجام شده قابل اعلام و اجراست و آنچه که مهم است این است که آمریکایی ها تا زمانی که به صورت کامل و موثر تحریم ها را برندارند و به تعهدات خود عمل نکنند در اتاق برجام و میز برجام جایی نخواهند داشت.  

خطیب زاده همچنین در این نشست به ارائه گزارشی از تحولات سیاست خارجی کشور در طول یک هفته گذشته پرداخت.

او همچنین ابراز امیدواری کرد که از هفته آینده در صورتی که پروتکل های بهداشتی اجازه دهد نشست سخنگوی وزارت خارجه به صورت حضوری برگزار شود.+ 0
مخالفم - 0
منبع: ایسنا

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.