امروز: چهارشنبه, ۰۸ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۳۰ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
یکشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ۱۲:۴۳
۲
PNAZAR
نسخه چاپی

جنگ های بزرگ تاریخ - حمله طارق به اروپا

جنگ های بزرگ تاریخ - حمله طارق به اروپا
به گزارشتمیم نیوز

 

ورود طارق به اروپا

اعراب با آن که درگیر نبردهای سنگین داخلی بودند اما به دلیل جوانی امپراتور و قدرت خارق العاده شمشیر خود هنوز میل شدیدی به پیشرفت داشتن. معاویه، پسر ابوسفیان، پس از آنکه با حیله خلافت را از حضرت علی و امام حسب غصب کرد بر آن شد که به اسم اسلام پیشروی به داخل قلمروهای جدید را ادامه بدهد و در این راه به موفقیت های بزرگی رسید.

در سال 695 میلادی رشته های جدیدی از حملات اعراب به آفریقا ادامه یافت و در 696 رم تقریبا از تونس بیرون رفت و در 708 نومیدی و موریتانی به تصرف اعراب درآمد.

ورود اروپا از غرب

قسطنطنیه پایتخت افسانه ای بیزانس مانند سدی مانع پیشرفت اعراب به داخل اروپا باقی ماند و یورش های پی در پی نتوانست این شهر را تسلیم فاتحان کند.

اما در 711 طارق بن زیاد تصمیم گرفت از تنگه ای که امروز به نام وی مشهور است خود را به جنوب اسپانیا برساند.

در این زمان ولید بن عبدالمالک، خلیفه و عبدالرحمن موسی بن نصیر، والی آفریقا بود. آنها با تصمیم طارق موافق بودند اما آن را عملی نمی دانستند اما در 711 میلادی برابر با 92 هجری طارق با نیرویی اندک (7هزارنفر) موفق شد با عبور از مدیترانه گت های غربی را شکست دهد و ظرف مدتی کوتاه اندلس (اسپانیای کنونی را کاملاً فتح کند.

تاریخ نویسان نقل می کنند که وی پس از عبور از تنگه، کشتی های آذوقه خود را نابود کرد و به سربازانش گفت راه گریزی ندارید، دشمن پیش روی و دریا پشت سر شماست و خدا یاورتان. اگر در این جزیره شکست بخورید بدتر از یتیمان خواهید بود از طرفی غذای مورد نیازتان در دست دشمن است. بنابراین مردانه بجنگید. نبردهای اسپانیا 3 سال طول کشید و جز یک رشته کوه در شمال اسپانیا همه خاک این کشور به تصرف اعراب درآمد.

نتایج نبرد

پیروزی طارق سبب وحشت دولت های قرون وسطایی غرب و شمال اروپا شد. آنها هیچ گاه تا این اندازه خود را به شمشیر اعراب نزدیک ندیده بودند. شکست از طارق سبب پایان حکومت چند ساله ویزگوت ها در اسپانیا نیز شد. نیرویی که در چند قرن با قدرت رمی ها را در هم کوبید.

در هر حال پیروزی طارق سبب حکومت 300 ساله اعراب به اسپانیا شد و این آخرین پیشروی امرای عرب در داخل کشورهای جدید بود. در این زمان اعراب از کاشغر در غرب چین تا ماوراءالنهر و رود سند در شرق و کل فلات ایران شبه جزیره عربستان، شمال آفریقا، آسیای صغیر، ارمنستان و اسپانیا را در اختیار داشتند و قدرت بلامنازع دنیا بودند.

 

بیشتر بخوانیم:

 القاب بانوان درباری ایران باستان| چرا نام آتوسا در کتیبه های ایران آورده نشده است؟

 جنگ های بزرگ تاریخ - نبرد بردگان

 آیین جین و رستگاری از راه خودکشی

 جنگ های بزرگ تاریخ ایران - نبرد آشور و ماد+ 2
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.