امروز: چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۷ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
چهارشنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۰ ۰۹:۴۸
۰
۰
نسخه چاپی

جنگ های بزرگ تاریخ - نبرد ملازگرد

جنگ های بزرگ تاریخ - نبرد ملازگرد
جنگ را هیچ کس دوست ندارد. در جنگ، پدران پسران را به خاک مىسپارند حال آن که در صلح، پسران پدران را...!
به گزارشتمیم نیوز

نبرد ملازگرد که در آن ارتش بیزانس به وسیله سلجوقیان نابود شد را نیز می توان یکی از تاثیرگذارترین نبردهای تاریخ دانست چرا که سبب ورود ترک ها به آسیای صغیر شد.

ترک ها از آن تاریخ به بعد دائماً به سمت غرب پیشروی کردند به گونه ای که طی 7 قرن تا مرکز  اروپا پیش رفتند.

سلجوقیان

سلجوقیان شعبه ای از ترکان غز بودند. این ایل که از ترکستان گذشته و وارد ماوراءالنهر شدند در حقیقت گله بان و بیابانگرد بود اما طی مدت بسیار کوتاه با درهم کوبیدن قدرت غزنویان و سایر قدرت های ملوک الطوایفی، از ترکستان در شرق تا سواحل مدیترانه در غرب را به تصرف درآوردند.

قدرت نظامی سلجوقیان در زمان آلپ ارسلان به اوج خود رسید. او با سپاهی عظیم ابتدا با عبور از بین النهرین با نیروهای فاطمیان درگیر شد و پس از چندی جنگ خونین آن ها را کاملاً از سوریه، فلسطین و سپس مکه و مدینه بیرون کرد اما انرژی سلاجقه بیش از آن بود که متوقف شوند. بنابراین داخل قلمرو امپراتوری بیزانس به پیشروی پرداختند.

اسارت امپراتور

بیزانس که در این زمان دارای قدرتی چشمگیر شده بود برای نجات خود سپاهی عظیم به فرماندهی امپراتور دیوژن رومانوس بسیج کرد. این سپاه در غرب آسیای صغیر در منطقع ای به نام ملازگرد روبروی خود سپاه بزرگ آلپ ارسلان را دید. نبردی سنگین بین دو سپاه درگرفت و در عین ناباوری سپاه رومانوس کاملا منهدم شد.

به این ترتیب رومانوس نیز اسیر گشت و وسعت بیزانس به نصف کاهش یافت.

نتیجه نبرد

نبرد ملازگرد سبب ایجاد یک امپراتوری یک پارچه در ایران، آسیای میانه، ماورءالنهر، شامات و عربستان و آسیای صغیر شد و این قدرت عظیم برای اولین بار دنیای مسیحیت را به فکر بسیج علیه مسلمانان انداخت چرا که بیزانس به عنوان کشور مقدس مسیحیت در خطر بود. مضافاً آن که ترکان شهرهای مقدس مسیحیان نظیر بیت المقدس (اورشلیم) را نیز تسخیر کرده بودند به همین دلیل مورخان نبرد ملازگرد را از دلایل آغاز جنگ های صلیبی می دانند.

دومین اثر مهم نبرد شمارش معکوس برای نابودی رم شرقی بود. اگر چه بیزانس تا 4 قرن بعد از نبرد ملازگرد نیز دوام آورد اما به شدت ضعیف گشت و از کلیه محاسبات نظامی کنار گذاشته شد.

سومین و مهم ترین اثر نبرد ملازگرد باز شدن پای ترکان به آناتولی و آسیای صغیر و تماس آنها با اروپاییان بود. این تماس سبب شد تا آنها 2 قرن بعد به صورت برنامه ریزی شده و متوالی حملات گسترده ای را علیه جنوب و شرق اروپا آغاز نمایند و در 1453 قسطنطنیه را فتح کنند.

 

بیشتر بخوانیم:

 ریشه های سنت هندو و آشنایی با وداها

 جنگ های بزرگ تاریخ – نبرد کاره

 دوره پیش از تاریخ چین و افسانه آفرینش از نظر چینیان

 پیدایش ادبیات و زبان و خط نویسی+ 0
مخالفم - 0
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.