امروز: دوشنبه, ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
پنج شنبه, ۱۰ تیر ۱۴۰۰ ۱۲:۱۱
۱
۰
نسخه چاپی

بالا نگه داشتن انرژی و روحیه در طول روز/ افزودن یک ساعت به ساعات بیداری روزمره

بالا نگه داشتن انرژی و روحیه در طول روز/ افزودن یک ساعت به ساعات بیداری روزمره
به گزارشتمیم نیوز

خستگی معمولاً نگرانی می آورد و یا حداقل شما را برای نگرانی مستعد می کند. خستگی مقاومت بدن را در مقابل سرماخوردگی و بسیاری از بیماری های دیگر پایین می آورد و مقاومت بدن را در مقابل ترس و نگرانی کم می کند. بنابراین برای جلوگیری از نگرانی بهتر است از خستگی مفرط اجتناب کنیم.

گفتم بهتر است چون نباید با این مساله خیلی جدی برخورد کرد. دکتر ادموند جاکوبسن که دو کتاب ارزشمند استراحت مطلق و باید استراحت کنید را نوشته است، می گوید: هر حالت عصبی و احساسی در استراحت کامل از بین می رود. به عبارت دیگر اگر استراحت کنید نمی توانید به نگرانی ادامه دهید.

بنابراین برای اجتناب از خستگی و نگرانی اولین کاری که باید بکنید این است که زیاد استراحت کنید، قبل از آنکه خسته شوید .

چرا این کار تا این حد اهمیت دارد؟ چون خستگی با سرعت حیرت انگیزی متراکم می شود.

ارتش ایالات متحده آمریکا با آزمایش های مکرر کشف کرد که مردان جوانی که در ارتش تعلیمات نظامی دیده بودند ،اگر کوله پشتی هایشان را زمین بگذارند و هر یک ساعت ده دقیقه استراحت کنند، بهتر می توانند پیش بروند و مسافتی را هم که می روند طولانی تر خواهد بود. بنابراین ارتش آمریکا آنها را مجبور کرد این کار را بکنند.

قلب شما هم هوشیاری ارتش آمریکا را دارد. با خونی که قلب شما هر روز در بدن شما پخش می کند، می شود یک تانکر راه آهن را پر کرد. انرژی حاصل از گردش خون در هر بیست و چهار ساعت می تواند بیست تن زغال سنگ را به اندازه سه پا از زمین بکند. قلب این کار شگفت انگیز را مدت پنجاه، هفتاد یا شاید نود سال انجام می دهد. چطور می تواند طاقت بیاورد؟

دکتر والتر.ب.کانن چنین توضیح می دهد: اغلب مردم گمان می کنند قلب تمام مدت دارد کار می کند در حالی که این عضو بعد از هر ضربان استراحت می کند. ضربان عادی قلب هفتاد بار در دقیقه است. قلب در هر بیست و چهار ساعت فقط نه ساعت کار می کند و پانزده ساعت باقی مانده را به استراحت می پردازد.

در فاصله جنگ جهانی دوم وینستون چرچیل در سال های آخر شصت و اوایل هفتاد می توانست روزی شانزده ساعت کار کند و سال های متوالی، عملیات جنگی امپراتوری بریتانیا را رهبری نماید. حقیقتاً رکورد حیرت انگیزی است. راز این کار چیست؟

او هر روز صبح تا ساعت یازده در رختخواب می ماند و نامه ها را می خواند و دستورات را دیکته می کرد و تلفن می زد و قرار کنفرانس های مهم را می گذاشت. بعد از ناهار یک بار دیگر به رختخواب می رفت و یک ساعت می خوابید. شب قبل هم قبل خوردن شام در  ساعت هشت، دو ساعت می خوابید. هیچ وقت نشد که او به خستگی اهمیت بدهد. اصلاً موردش پیش نمی آمد چون او از خستگی اجتناب می کرد. چون به شکلی منظم استراحت میکرد و می توانست سرحال و قبراق تا نصف شب کار کند.

جان.دی.راکفلر اصلی دو تا رکورد خارق العاده از خودش باقی گذاشت. او هنگفت ترین ثروت را تا زمان خودش فراهم آورد و تا نودوهشت سالگی هم زندگی کرد. چطور این کار را کرد؟ دلیل اصلی اش این بود که تمایل به عمر داشتن را از اجدادش به ارث برده بود و دلیل دیگر این بود که عادت داشت ظهرها نیم ساعتی چرت بزند.

دنیل.دبلیو.جاسلین در کتاب چرا باید خسته باشم می گوید: استراحت مطلقاً هیچ کاری نکردن نیست. استراحت یعنی تعمیر. در یک استراحت کوتاه چنان قدرت تعمیری وجود دارد که حتی یک چرت پنج دقیقه ای هم می تواند جلوی خستگی مفرط را بگیرد.

اگر نمی توانید بعدازظهرها چرتی بزنید، حداقل یک ساعت قبل از شام، جای آرامی دراز بکشید. این کار بسیار ساده و اثرش 5467 بار بیشتر از یک استراحت طولانی است. اگر بتواند در ساعت شش و هفت بعدازظهر یک ساعتی استراحت کنید، یک ساعت به وقت بیداری روزنه تان افزوده اید. زیرا یک چرت یک ساعته قبل از شام به اضافه شش ساعت خواب شبانه، روی هم رفته هفت ساعت می شود و بسیار بیشتر از هشت ساعت خواب ممتد اثر دارد.

کارگری که کار جسمی می کند اگر برای استراحت وقت بیشتری داشته باشد، بیشتر هم کار می کند. فردریک تیلور موقعی که درباره مدیریت علمی در کمپانی فولاد بتلهایم تحقیق می کرد این موضوع را دریافت. او مشاهده کرد که کارگران هر روز تقریبا 5/12 تن سنگ آهن را بار کامیون می کنند. در واقع کارگران باید روزی 47 تن سنگ آهن را بار بزنند و اگر چنین نمی کنند به خاطر فرسودگی ناشی از خستگی است.

تیلور از میان کارگران اشمیت را انتخاب کرد که حاضر بود با زمان سنج کار کند و مردی که بالای سرش بود که به او می گفت حالا تکه سنگ را بردار... حالا بشین ... حالا استراحت کن ... حالا برو ...

اشمیت توانست هرروز 47 تن سنگ آهن را جابجا کند در حالی که بقیه فقط 5/12 تن جابجا کرده بودند.اشمیت تقریبا در هر ساعت 26 دقیقه صرف کار و 34 دقیقه صرف استراحت می شد!

فکر نکنید این یک شایعه است. می توانید این گزارش را در کتاب اصول مدیریت علمی نوشته فردریک وینسلو تیلور بخوانید.

همان کاری را بکنید که ارتش می کند... مکرر استراحت کنید.

کاری را کنید که قلب می کند : قبل از آنکه خسته شوید، استراحت کنید و به این ترتیب هر روز یک ساعت به ساعات بیداری تان بیفزایید.

 

بیشتر بخوانیم:

 قدرت سحرآمیز نفوذ کلام

 7 راهکار کاربردی برای داشتن یک طرز فکر مثبت

 چطور از خداوند خواسته های خودرا طلب کنیم؟+ 1
مخالفم - 1
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد.
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.