امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
شنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۰ ۱۲:۲۹
۲
۰
نسخه چاپی

مروارید - جان اشتاین بک

مروارید - جان اشتاین بک
به گزارشتمیم نیوز

کتاب مروارید با عنوان اصلی The Pearl اثری کوتاه و خواندنی از نویسنده آمریکایی، جان شتاین‌بک است. شتاین‌بک در سال ۱۹۶۲ جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد و دو سال بعد مدال «آزادی» ایالات متحده را نیز دریافت کرد. او در سال ۱۹۶۸ در اثر عارضه تصلب شرایین از دنیا رفت.

اغلب آثار استاین‌بک دربارهٔ زندگی مردم کشاورز فقیر کالیفرنیاست، گو این‌که برخی از این آثار هم‌چون مروارید اساسا به آدم‌ها و محیط دیگری می‌پردازد. مروارید که استاین‌بک در ۴۶ سالگی آن را منتشر کرد، اثری نمادین و در حقیقت تلفیقی از افسانه و واقعیت است و برشی از زندگی سرخ‌پوستی مکزیکی را تصویر می‌کند. با این‌حال این اثر از چنان قوت و قدرتی برخوردار است که منتقدان سال‌هاست که آن را پس از خوشه‌های خشم، بهترین اثر اشتاین‌بک می‌دانند.

داستان رمان با توصیف‌های دل‌نشین نویسنده از یک صبح زود آغاز می‌شود. صبحی که سراسر عشق است، عشق کینو که یک ماهیگر است و عشق خووانا همسر کینو به تک فرزندشان کایوتیتو. این زوج جوان با اینکه مانند دیگر اعضای روستا زندگی سختی دارند از داشتن کایوتیتو خوشحال هستند و به زندگی امیدوار. اما این خوشحالی چندان دوام ندارد و در همین صبح اتفاق وحشتناکی رخ می‌دهد. عقربی به آهستگی از طناب جعبه‌ای که کایوتیتو در آن خوابیده بود پایین می‌آید و بچه را نیش می‌زند.

بردن فرزند نزد پزشک و خودداری پزشک از معاینه او به دلیل فقر و همزمان پیدا کردن مرواریدی توسط ماهیگیر، سراسر زندگی آنها تحت تاثیر قرار می گیرد. در ادامه اتفاقات و ماجراهای زیادی پیرامون مروارید و بچه این زوج جوان رخ می‌دهد که کتاب مروارید را به یک رمان جذاب برای مطالعه تبدیل می‌کند.

خود نویسنده در ابتدای کتاب اشاره کرده است، هرکس معنایی درخور حال خود در این داستان پیدا می‌کند. داستانی که روایتی ساده دارد اما موضوعات مهمی از جمله نابرابری، طمع و ناعدالتی را به خوبی نشان می‌دهد.

در این رمان سرخ‌پوستانی را می‌بینیم که در چنگ سفیدپوستان هستند. سفیدپوستانی که همه‌چیز را با زور کنترل می‌کنند و مانع خوشبختی و یا رشد سرخ‌پوستان می‌شوند. کینو وقتی مروارید را پیدا می‌کند اولین چیزهایی که به ذهنش خطور می‌کند ازدواج با همسرش، خوشبختی فرزندش و داشتن یک اسلحه است. کینو عشق را می‌خواهد و دوست دارد کایوتیتو پیشرفت کند و به اصطلاح یک آدم حسابی شود. به اسلحه هم نیاز دارد تا بتواند از خودش و جامعه‌اش دفاع کند. اما آیا موضوع به همین سادگی است؟

 

بیشتر بخوانیم:

 طاعون - آلبر کامو

      سه شنبه ها با موری - میچ البوم

 راهنمای مردن با گیاهان دارویی - عطیه عطارزاده

 بادبادک باز - خالد حسینی

 جنگ و صلح - لئو تولستوی+ 2
مخالفم - 0
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد.
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.