امروز: چهارشنبه, ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۳۰ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۲ مارس ۲۰۲۳ میلادی
سه شنبه, ۰۲ شهریور ۱۴۰۰ ۱۳:۰۸
۱
۰
نسخه چاپی

حمله مغولان به روسیه و شرق اروپا

حمله مغولان به روسیه و شرق اروپا
به گزارشتمیم نیوز

چنگیز خان تنها سبب محو آثار تمدن در ایران، چین شمالی، ماورالنهر و بخشی از هند نشد بلکه در طول سال های 1219 و 1220 در حالی که مشغول در هم کوبیدن باقی مانده تمدن خوارزمشاهی بود به فکر حمله به شاهزاده نشین های روسیه افتاد. وی ابتدا در 1221 جبه و سوبتای، دو سردارش را به نواحی اورال و شرق دربای خزر فرستاد و این نیروها بدون برخورد با مشکل جدی به داخل خاک اروپایی روسیه وارد شدند.

در 1223 میلادی شاهزادگان روسی پس از آن که مطمئن شدند چنگیز بی تردید خاک آنها را نیز مورد حمله قرار می دهد در نزدیکی دریای آزوف امروزی تدارکات عظیمی دیدند تا جلوی سپاه او را بگیرند اما مغولان در نبردی بی رحمانه تقریبا تمامی سپاه روس را از بین بردند و از شاهزادگان روسی کسی زنده نماند. این نبرد مرگبار سبب شد تا در روسیه آن زمان که تمدنی تازه در حال شکل گیری بود نیرویی در برابر مغول نماند.

آنها تا رود دنیپر تاختند و سپس بدون آن که برنامه ای برای فتح کامل روسیه داشته باشند به دلیل فرا رسیدن مرگ چنگیز به چین بازگشتند.

اما تقدیر این چنین بود که روسیه و اروپای اسلاو نیز از ایلغار مغول در اما نماند.  اکتای قاآن جانشین چنگیز خان برادرزاده اش باتو را با کمک سوبتیا فاتح قبلی مامور ححمله به اروپا کرد. این سردارد مغول نیز در 1236 با 120 هزار سوار در اورال متمرکز شد و پس از فتح شهرهای ریازان و ولادیمیر، مسکو را نیز در 1238 غارت کرد. آن ها سپس تا وگل کلیه نیروهای روسیه را شکست داده و به فکر تسخیر کی یف افتادند.

کی یف آخرین هسته مقاومت روس ها و آخرین ایستگاه قبل از اروپا بود. در زمستان 1240 ده ها هزار سرباز مغول پس از شکست دادن نیروهای روس در بیرون قلعه، خود شهر را محاصره کرده و علی رغم مقاومت بسیار شدید مردم عاقبت شهر به تسخیر مغولان غارتگر درآمد و کاملاً ویران شد.

ورود به اروپای شرقی

مغولان پس از فتح کی یف شتابان به سمت غرب راه افتادند و پس از فتح کراکوی به شهر پست در مجارستان امروزی رسیدند و پس از تسخیر آن به زاگرب تاختند و این شهر نیز پای مقاومت نیاورند و در 1241 شرق اروپا در تسخیر مغول بود تا آنجا که مردان باتو به دریای آدریاتیک رسیدند.

نتایج نبردهای مغولان با روس ها

شکست های پی در چی شاهزادگان روسی، شاهزاده نشین کی یف و سقوط دسته های بلغار، مجاز و صرب از مغولان ظرف کمتر از 5 سال پس از موج دوم حمله مغول ناگهان گارد اروپا را برای هجوم مغول باز گذاشت. سربازان مغول برای آنکه اروپای غربی را نیز به بلای اروپای شرقی، روسیه و ایران مبتلا کنند باید از آدریاتیک می گذشتنند و یا این که از طریق جلگه های شرق اروپا خود را به دشت های آلمان و فرانسه می رساندند اما شانس به غرب اروپا یاری کرد و اوکتای قاآن در 1241 مرد.

شکست های روس ها و مردم کی یف از مغولان سبب شد تا این مناطق تا 3 قرن محل تاخت و تاز مغول باشد و بسیاری از مناطق ویران شده دیگر آباد نگردد و تا ظهور ایوان سوم در 1500 روسیه از معادلات جهانی حذف شود.

این در حالی بود که جارو شدن اقوام ترکمن، قفقاز، ازبک، قرقیز و قزاق به سمت غرب توسط مغولان سبب شد تا نژادهای غربی نیز تا قرن ها بعد تحت تاثیر این نیروها قرار بگیرند.

 

بیشتر بخوانیم:

 فوران هنر و علوم در صدر مسیحیت و آغاز اسلام

نبردهای صدر اسلام که به فتح مکه انجامید

 پیدایش نوروز و برخی از رویدادهایی که در طول تاریخ به این مناسبت روی داده است

 هندیان آریایی چگونه می زیستند؟

ورود اسکندر به آسیا و شبهاتی که در این جنگ ها وجود دارد+ 1
مخالفم - 0
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.