امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
یکشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ ۱۷:۰۵
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

بند مربوط به محدود شدن پرداخت شهریه دانشجویی ایثارگران، از لایحه بودجه ۱۴۰۲ حذف شد

بند مربوط به محدود شدن پرداخت شهریه دانشجویی ایثارگران، از لایحه بودجه ۱۴۰۲ حذف شد
با پیشنهاد نماینده قم و تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بند «م» تبصره (۹) لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور حذف شد.
به گزارشتمیم نیوز

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (۱۴ اسفند) و در ادامه تصویب لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور به بررسی تبصره (۹) این لایحه پرداختند.

بند «م» این تبصره به اصلاح ماده ۶۶ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران اختصاص داشت و چنین مقرر می‌کرد که پرداخت «تا صد درصد» هزینه تحصیل در تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی شهریه‌بگیر برای جانبازان، آزادگان و فرزندان شهدا به ۲ مقطع تحصیلی و سایر مشمولان ماده ۶۶ به یک مقطع تحصیلی محدود شود.

همچنین در صورت تصویب این بند، برای استفاده از این تسهیلات، مشمولان می‌بایست در آزمون سراسری پذیرفته می‌شدند. نوع دانشگاه، سن متقاضی و عوامل دیگری نیز در میزان بهره‌مندی از شهریه دانشجویی موثر محسوب می‌شد.

متن این بند حذف شده چنین است:

م. ماده ۶۶ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران به شرح زیر اصلاح می‌گردد:

بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است تا صددرصد (۱۰۰٪) هزینه شهریه تحصیلی کلیه دانشجویان شاهد و ایثارگر شامل همسر و فرزندان شهدا و آزادگان و همسر و فرزندان آنها که در موسسات آموزش عالی شبانه دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی و هر موسسه و دانشگاه آموزش عالی شهریه‌بگیر مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که از طریق آزمون سراسری پذیرفته می‌شوند را تامین و پرداخت نماید. استفاده از تسهیلات این بند برای جانبازان، آزادگان و فرزندان شهدا تا دو مقطع تحصیلی مجاز است.

۱. تعیین شرایط بهره‌مندی از شهریه دانشجویی مشتمل بر رشته‌های تحصیلی، نوع دانشگاه، حداکثر سن مجاز، معدل و سنوات تحصیلی و میزان بهره‌مندی از شهریه موضوع این ماده، به موجب آیین‌نامه‌ای خواهد بود که به پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران و با همکاری وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

۲. این حکم در سقف اعتبارات تخصیص‌یافته از سوی سازمان برنامه‌وبودجه قابل اجرا می‌باشد.

اما با پیشنهاد احمد امیرآبادی فراهانی و با رای حدود ۵۱ درصد حاضران، این بند از لایحه بودجه حذف شد.

 متن فعلی ماده ۶۶ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران به شرح زیر است:

بنیاد موظف است نسبت به تأمین و پرداخت صد درصد (۱۰۰%) هزینه شهریه کلیه دانشجویان شاهد (همسر و فرزندان شهدا)، جانباران بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر و همسر و فرزندان آنها و آزادگان و همسر و فرزندان آنان را که در مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی غیردولتی، پیام نور، شبانه‌ دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی و هر مؤسسه و دانشگاه آموزش عالی شهریه‌بگیر مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشغول تحصیل می‌باشند، اقدام نماید.+ 0
مخالفم - 0
منبع: اختبار

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد.
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.