امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
شنبه, ۱۷ تیر ۱۴۰۲ ۱۲:۱۹
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

آیا ضرب و شتم سارق خلاف قانون است؟

آیا ضرب و شتم سارق خلاف قانون است؟
کتک زدن دزد از جمله کارهایی است که با واردشدن دزد در خانه به ذهن خیلی از افراد می‌رسد. مسئله برخورد با سارقی که به منزل شما وارد شده و قصد تجاوز به مال و حریم خصوصی شما را داشته موضوعی بسیار مهم با ابعاد متفاوتی است.
به گزارشتمیم نیوز

 واژه سرقت در حقوق کیفری به گرفتن غیرقانونی اموال دیگران بدون رضایت آن‌ها گفته می‌شود؛ بنابراین به کسی که این کار را انجام داده است، دزد می‌‌گویند. این ناهنجار اجتماعی در همه جوامع بشری وجود دارد و از راهکارهای کاهش سرقت، می‌توان به این موارد اشاره کرد: تصویب و اجرای قوانین حقوقی سنگین، ضدسرقت کردن اموال و تجهیزات، افزایش مراقبت و گشت‌های شبانه پلیس یا نیروهای حفاظتی در مناطق مختلف و افزایش آگاهی افراد.

آیا کتک زدن دزد که وارد خانه شده جرم است؟

سؤالی که مطرح می‌شود آن است که وقتی دزد وارد خانه می‌شود و سوءقصد داشته باشد، آیا می‌توانی در کمین دزد بنشینیم و او را کتک بزنیم؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم طبق قانون مجازات اسلامی، درهرصورت کتک زدن دزد و ضرب و شتم عمدی افراد جرم است و در صورت فوت یا حتی مجروح شدن آن فرد امکان محکومیت کیفری وجود دارد. همچنین در این شرایط مرتکب باید دیه پرداخت کند.

بنابراین، درصورتی‌که با چنین وضعیتی مواجه شدید، توصیه می‌کنیم خونسردی خود را حفظ کرده و با نزدیک‌ترین مرکز پلیس و نیروی انتظامی تماس بگیرید.

حد و مرز آسیب رساندن به دزد

پرونده‌های قضایی بسیاری در دادگاه مطرح می‌شوند و در آن صاحبخانه محکوم به پرداخت دیه به سارق یا مجازات کیفری به دلیل کتک زدن دزد می‌شود که در ظاهر برای برخی‌ها حکمی عجیب است؛ اما نظر شرع و قانون چیز دیگری است. به‌طورکلی قانون مجازات اسلامی، دو وضعیت حضوری و غیرحضوری را برای آسیب رساندن به دزد متصور می‌شود که برای هر کدام حد و مرزی را در نظر گرفته است.

آسیب‌ رسانی حضوری در زمان دزدی

زمانی که دزدی وارد خانه می‌شود و صاحبخانه بااطلاع از ورود وی در کمین باشد، در نهایت غافلگیرانه او را با چوب یا سلاح شکاری مورد ضرب و شتم قرار دهد، در چنین مواقعی صاحبخانه محکوم به پرداخت دیه می‌شود.

در آسیب‌رسانی حضوری با موضوع دفاع مشروع مواجه می‌شویم که باید شرایطی چون رفتار ارتکابی برای دفع تجاوز، ممکن نبودن توسل به قوای دولتی بدون فوت وقت و… مطابق ماده ۱۵۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ به اثبات برسد تا فرد از مجازات و دیه ساقط شود.+ 0
مخالفم - 0
منبع: دلتا

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد.
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.