امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
یکشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۲ ۰۹:۱۳
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

واردات خودرو به کشور پس از دو سال همچنان صفر است

واردات خودرو به کشور پس از دو سال همچنان صفر است
به گزارشتمیم نیوز

حدود دو سال از آزادسازی واردات خودرو به کشور می‌گذرد، با این حال تاکنون تعداد خودروهای وارداتی به بازار ایران چشم‌گیر نبوده‌اند. آمارهای منتشر شده از سوی گمرک، واردات ۲۸۰ دستگاه خودرو از بهمن ۱۴۰۱ تاکنون را نشان می‌دهند. این حجم اندک از واردات در حالی اعلام می‌شود که وزیر سابق صمت از عرضه ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو وارداتی به کشور طی کوتاه مدت خبر داده بود. به عبارت دیگر تا به حال ۰.۰۰۱۴ درصد از حجم واردات وعده داده شده عملی شده است، رقمی که می‌توان آن را معادل صفر دانست.

البته آمار اعلامی گمرک تنها مربوط به بازه بهمن ماه ۱۴۰۱ تا خردادماه ۱۴۰۲ هستند. اگر خودروهای وارداتی که پیش از این وارد گمرک شدند را در نظر بگیریم، به رقم ۱۰۴۸ دستگاه می‌رسیم. ۷۶۸ دستگاه خودرو از این تعداد در جریان تشریفات ترخیص از گمرک قرار دارند.

در سوی دیگر واردات خودرو محدود، شاهد ثبت نام گسترده از متقاضیان خرید خودروهای وارداتی بودیم. اسفندماه سال گذشته و همزمان با مرحله اول سامانه یکپارچه، ثبت نام خرید خودروهای وارداتی نیز انجام شد. طی این مرحله ۳۴ هزار نفر متقاضی دریافت خودروهای خارجی تعیین اولویت شدند. در نتیجه به ازای هر ۱۲۲ نفر متقاضیان در صف، تنها یک دستگاه خودرو تا پایان خردادماه ۱۴۰۲ وارد کشور شده است. هیچ‌یک از خریداران خودروهای وارداتی تا این لحظه قادر به دریافت اتومبیل خود نشده‌اند.

با گذشت ۱۸ ماه از آزادسازی واردات خودرو و ۱۱ ماه از تدوین مصوبه واردات، همچنان شاهد حرکت آرام و بی رمق ورود خودروهای جدید به بازار هستیم. البته باید توجه داشت که تمامی حجم واردات به شرکت‌های واردکننده اختصاص ندارد. جزئیات واردات اتومبیل را در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید:

جدول واردات خودرو به کشور

نام وارد کننده تعداد خودرو وارد شده
کرمان موتور ۳۰۰
سایپا ۳۲۷
کوشا خودرو ۵۳
ماموت خودرو ۳۶
پارس خودرو ۳۰
پارسیان موتور ۸
اتومبیل سازی فردا ۲
بهداشت و درمان (آمبولانس) ۱
ایمن خودرو شرق ۵
ملینا تجارت آرکا ۱
سایپا خمین ۱
علیرضا بیرانوند ۱
محمد حسین کنعانی زادگان ۱
مسعود جعفرزادگان ۲
مجموع ۷۶۸


+ 0
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد.
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.