امروز: جمعه, ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۲۹ مه ۲۰۲۰ میلادی
دوشنبه, ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۱۴
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

تکنیک های تقویت حافظه - بخش دوم

تکنیک های تقویت حافظه - بخش دوم
افرادی که حافظه خوبی دارند اغلب افرادی آگاه و با صلاحیت و قابل اطمینان به شمار می آیند و تکنیک های زیادی وجود دارد که برای بهبود توانایی به خاطر سپردن اطلاعات، می توانید از آنها استفاده کنید و در زمان و مکان مورد نیاز، اطلاعات تان را به خاطر بیاورید.
به گزارشتمیم نیوز

به چه صورت حافظه خود را تقویت کنیم؟
افرادی که حافظه خوبی دارند اغلب افرادی آگاه و با صلاحیت و قابل اطمینان به شمار می آیند و تکنیک های زیادی وجود دارد که برای بهبود توانایی به خاطر سپردن اطلاعات، می توانید از آنها استفاده کنید و در زمان و مکان مورد نیاز، اطلاعات تان را به خاطر بیاورید.
•    مراقب سلامتی خود باشید.
مبنای حافظه خوب ،ذهن و جسم سالم است. اگر از جسمی که مغزتان را تغذیه می کند مراقبت نکنید، نمی توانید انتظار داشته باشید که مغزتان به بهترین نحو عمل کند.اینها برخی از مسائل مهمی هستند که باید به آنها توجه کنید :
خوب غذا بخورید : مطمئن شوید که ویتامین های اصلی مانند اسید فولیک، ویتامین ب و آنتی اکسیدان ها در رژم غذایی تان وجود دارد.
آب بنوشید : در زمان کم آبی بدن و ذهن ضعیف وخسته می شود. آب باعث می شود گلبول های قرمز خون فعال تر شوند و انرژی تان بیشتر شود.
به مقدار کافی بخوابید : مغز هنگام خواب، انرژی دوباره به دست می آورد. مغز برای انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت، به خواب نیاز دارد.
استرس را به طور موثر مدیریت کنید.
سیگار نکشید : مصرف کافئین را کاهش دهید و ورزش کنید.

•    از یادآورها استفاده کتید.
یادآور ها ابزارهای ساده ای برای بهبود قدرت حافظه هستند و کمک می کند فهرست ها و ایده هایی را که به خاظر سپردن آنها آسان است با اطلاعاتی که می خواهید به یاد آورید مرتبط کنید.
تکنیک عدد و قافیه :  این تکنیک به شما این امکان را می دهد تا فهرست های مرتب را به خاطر آورید.
سیستم عدد و شکل : تصاویری خلق کنید که با شکل هر عدد ارتباط داشته باشد و بعد هم آن تصاویر را به آیتم های موجود در فهرست تان ربط دهید.
تکنیک الفبا : این تکنیک برای فهرست هایی که بیشتر از 9 یا 10 آیتم دارند بسیار تاثیر گذار است.در این سیستم به جای یافتن واژه ای که با عدد هم قافیه است چیزهایی را که می خواهید به یاد آورید به حرف خاصی از الفبا نسبت می دهید.
سیستم سفر : در ذهن تان سفر یا رفت آمد آشنایی را مجسم کنید. چیزهایی را که می خواهید بخاطر آورید با هر مکان شساخصی در مسیر رفت آمدتان مرتبط کنید.
سیستم اتاق رومی (روش مکانی) : فهرست خود را با آیتم هایی که در اتاق یا مکان آشنایی می بینید، ارتباط دهید.

•    از نگاشت ذهنی استفاده کنید : 
نقشه های ذهنی (نقشه های مفهومی یا نقشه های حافظه) روش موثری برای ایجاد ارتباط بین ایده ها و مفاهیم در مغز و سپس دیدن ارتباطات در وهله نخست است. نگاشت ذهنی یک تکنیک یادداشت برداری است و اطلاعات رابه شیوه ای ضبط می کند که ببینید بخش های مختلف اطلاعات چگونه در کنار یکدیگر قرار می گیرند.این تکنیک برای خلاصه سازیوترکیب اطلاعات از منابع مختلف بسیار مفید است. همچنین شما را قادر می سازد تا درباره مشکلات پیچیده به صورت سازمان یافته ای فکر کنید و سپس یافته های خود را به شیوه ای ارائه بدهید که هم جزئیات و هم کلیات را شامل شود.

•    مغزتان را به چالش بکشید
ذهن مانند دیگر بخش های بدن به تمرین نیاز دارد. تمریناتی مانند زیر برای افزایش کارایی ذهن سودمند است : 
-مهارت جدیدی یاد بگیرید یا سرگرمی جدیدی را شروع کنید.
-به طور منظم از تصویر سازی استفاده کنید.
-معاشرت فعالانه داشته باشید.
-روی چیزهای مهم تمرکز کنید.
مغز خود را با بازی های تقویت کننده حافظه فعال نگه دارید. بازی هایی شبیه شطرنج، جدول، سودوکو، پازل و ...

توصیه : 
اگرچه ایجاد حافظه خوب مهم است اما بخاطر سپردن چیزهایی غیرضروری کار سختی است و چون این موارد به حافظه کوتاه مدت منتقل می شوند می توانند توانایی را برای تمرکز روی چیزهای دیگر از بین ببرند.
شما می توانید همه اینها را در فهرست کارهایی که باید انجام دهید بنویسید تا دیگر مجبور نباشید همه چیز را به خاطر بسپارید.
 

بیشتر بخوانید : 

تکنیک های تقویت حافظه - بخش اول

تکنیک های تقویت حافظه- بخاطر سپردن نام اشخاص+ 0
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری