امروز: شنبه, ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۱ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۳۱ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
دوشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۰۹
۱
PNAZAR
نسخه چاپی

پژوهش های انجام شده در راستای نظرات هورنای

پژوهش های انجام شده در راستای نظرات هورنای
به گزارشتمیم نیوز

گرچه نظریه هورنای پژوهش های زیادی را به بار نیاورده است اما عقاید او درباره وابستگی بیمارگون (حرکت به سوی مردم) و رقابت جویی افراطی (حرکت علیه مردم) مقداری فعالیت پژوهشی را برانگیخته است.

وابستگی بیمارگون

دبورالیون و جف گرینبرگ (1991) درباره مفهوم وابستگی بیمارگون تحقیق کردند و این نوع وابستگی را در زنان دارای همسر الکلی بررسی نمودند. این پژوهشگران فرض کردند که زنان یاد می گیرند با اطاعت کردن از درخواست های فردی بهره کش، تایید شوند و عزت نفس یابند. آنها معتقدند که زنان دارای والدین الکلی، همچنان به دنبال فرصت هایی برای کمک کردن به افرادی هستند که از آنها بهره کشی می کنند.

به عبارت دیگر لیون و گرینبرگ فرض کردند زنان دارای والد الکلی به کسی که بهره کش انگاشته می شوند بیشتر از کسی که با محبت پنداشته می شود، کمک می کنند. آنان زنان دانشجوی دوره لیسانس دارای یک والد الکلی را از نظر تمایل شان به یاری رسانی با دانشجویانی مقایسه کردند که والد الکلی نداشتنند. این روش به سه مشارکت کننده و یک همدست نیاز داشت که با آزمایشگر مردی که آزمون ها را اجرا می کرد، ملاقات کنند.

این همدست و آزمایشگر طوری با یکدیگر صحبت می کردند که به شرکت کنندگان نشان دهند آنها با یکدیگر آشنا هستند. بعد زمانی که آزمایشگر بیرون از اتاق بود، همدست او حرف سایر زنان را با تظاهر به شکستن مدادش قطع کرد. او بعد از اینکه رسید آیا کسی مدادش را به وی قرض می دهد یکی از دو اظهار زیر را در رابطه با آزمایشگر بیان کرد. در حالت مهرورزی او گفت: آزمایشگر با دوست وی قرار ملاقات گذاشته است و به او در شستن لباس ها و تکالیف دیگر کمک کرده است. در حالت بهره کشی همدست همان روال معمول را انجام داد به جز اینکه اظهار داشت آزمایشگر دوستش را استثمار کرده و او را وادارنموده تا لباس ها را بشوید و کارهای دیگر او را انجام دهد. بعداً آزمایشگر وارد اتاق شد و از شرکت کنندگان خواست در صورت تمایل برای کمک به پروژه باارزشی حداکثر به مدت 3 سال به او کمک کند.

به طوری که انتظار می رفت زنان دارای والد الکلی که این آزمایشگر را بهره کش برداشت کرده بودند دو برابر بیشتر از زنانی که او را مهرورز انگاشته بودند برای کمک به او داوطلب شدند در حالی که زنانی که والد الکلی نداشتند حاضر نشدند به او کمک کنند. از این گذشته زنان وابسته این آزمایشگر بهره کش را بیشتر از آزمایشگر مهرورز دوست داشتند و در ضمن او را به صورت فردی در نظر گرفتند که نیازمند محبت است. این یافته ها از برداشت هورنای حمایت می کنند که افراد دارای نیازهای روان رنجور حرکت به سوی مردن، دست به هرکاری می زنند تا تایید دیگران را کسب کنند.

رقابت جویی افراطی

هورنای معتقد بود ماهیت شدیدا رقابت جوی فرهنگ آمریکا بر بردن به هر قیمت از جمله فریب دادن پرخاشگرانه، خوار کردن و استثمار کردن دیگران تاکید دارد. او این نیاز روان رنجور افراطی به حرکت کردن علیه دیگران را رقابت جویی افراطی نامید.

ریچارد ریکمن و همکارانش (ریکمن، همر، کازور و گلد) درباره مفهوم رقابت جویی افراطی تحقیق کرده اند و پرسش نامه ای خودسنجی به نام مقیاس نگرش رقابت جویی افراطی (HCA) ساخته اند. 26 ماده HCA طبق یک مقیاس 5 امتیازی نمره گذاری می شوند. نمرات 26 تا 130 بیانگر رقابت جویی افراطی شدید هستند. از جمله مواد نمونه عبارت اند از: بردن در یک مسابقه باعث می شود احساس کنم قوی تر هستم، یا، هرکس به فکر خوش است اگر بهتر از دیگران نباشی آنها مطمئناً از تو جلو می افتند.

پژوهش مقدماتی ریکمن و همکاران از نظریه روان رنجوری و رقابت جویی افراطی هورنای قویاً حکایت کرد، یعنی آنها دریافتند افراد رقابت جوی افراطی به احتمال بیشتری خودپسند، فریبکار، روان رنجور هستند و عزت نفس پایینی دارند.

ریکمن و همکارت، رقابت جویی افراطی را از نوع دلپذیرتر رقابت جویی متمایز کرده اند، یعنی رقابت جویی برای رشد شخصی، نوعی از رقابت جویی که جاه طلبی و پیشرفت را شامل می شود و در عین حال بر میل ببه رشد و نمو شخصی تمرکز دارد.

افرادی که از نظر رقابت جویی برای رشد شخصی بالا هستند به قیمت زیر پا گذاشتن دیگران موفق نمی شوند بلکه با کمک آنها به موفیت می رسند. هر دو نوع رقابت جویی، جاه طلبی و پیشرفت را در بر دارند اما در حالی که رقابت جویی افراطی توسط میل به حاکم شدن بر دیگران برانگیخته می شود، رقابت جویی برای رشد شخصی بر علاقه اجتماعی و نوع دوستی استوار است.

ریکمن و همکاران یک مقیاس نگرش رقابت جویی برای رشد شخصی ساخته اند. این مقیاس پرسشنامه ای خودسنجی است که بر اساس مقیاس 5 امتیازی لیکرت استوار است. نمرات 15 تا 75 بیانگر رقابت جویی شدید برای رشد شخصی هستند. مواد نمونه عبارت اند از: به این علت برای رقابت جویی ارزش قائلم که به من کمک میکند تا جایی که می توانم سعی خودم را بکنم، یا، به این علت رقابت جویی را دوست دارم که به من کمک می کند تا جایی که می توانم سعی کنم، یا، به این علت رقابت جویی را دوست دارم که چیزهای زیادی ار درباره خودم به من می آموزد.

رقابت چویی افراطی و رقابت جویی برای رشد شخصی چه شباهتها و تفاوت هایی با هم دارند؟

ریکمن و همکاران این سوال را با مقایسه این دو نوع رقابت جویی با ساختارهای روان شناختی دگری مانند لذت جویی، قدرت، نیکوکاری، همرفنگی،خود پشتوانی و نوع دوستی بررسی کردند. آنها پیش بینی کردند افرادی که در HCA و PDCA نمرات بالایی میگیرند برای پیشرفت، لذتجویی، تحریک و ماجراجویی از افرادی که کمتر رقابت جو هستند ارزش بیشتری قائل هستند.

این پژوهشگران همچنین فرض کردند کسانی که در رقابت جویی افراطی بالا هسند، در مقایسه با آنهایی که در رقابت جویی افراطی پایین هستند، برای قدرت ارزش بیشتر اما برای مسائل اجتماعی، سنت، همرنگی و امنیت ارزش کمتری قائل هستند.

این پژوهشگران با استفاده از دانشجویان به عنوان آزمودنی، همانگونه که پیش بینی کرده بودند دریافتند که رقابت جویی افراطی و رقابت جویی افراطی و رقابت جویی برای رشد شخصی با پیشرفت، لذت جویی، تحریک . ماجراجویی ارتباط دارند. علاوه بر این آنها دریافتند افرادی که نمرات بالاتری در رقابت جویی افراطی کسب مردند برای قدرت ارزش قائل بودند در حالی که کسانی که در رقابت جویی برای رشد شخصی نمرات بالایی گرفتند برای مسائل اجتماعی ارزش بیشتری قائل بودند.

آیا رقابت جویی بااختلال های خوردن ارتباط دارد؟

به عبارت دیگر آیا زنان دانشجوی مبتلا به بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و سایر نشانه های اختلال های خوردن از زنانی که به اختلال خوردن مبتلا نیسند، رقابت جو ترند؟

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه زنان مبتلا به بی اشتهایی عصبی اغلب با مادرشان رقابت می کنند و زنان مبتلا به پرخوری عصبی اغلب به خاطر جذابیت بدنی با سایر زنان رقابت میکنند.

میشل بارکل، ریچارد ریکمن و جوئل گلد، برای بررسی رابطه رقابت جویی بااختلال خوردن در زنان جوان آمریکایی اروپایی تبار، مقیاس HCA، مقیاس PDCA، دو پرسشنامه اختلال خوردن و چندین پرسشنامه انگیزش پیشرفت را در مورد دانشجویان اجرا کردند. به طوری که پیش بینی شده بود این پژوهشگران دریافتند که رقابت جویی برای رشد شخصی، روش های خوردن سالم را پیش بینی کرد در حالی که رقابت جویی افراطی قویاً با اختلال خوردن ارتباط داشت.

به عبارت دیگر زنان دارای نگرش بردن به هر قیمت، به استفاده از خوردن بیمارگون به عنوان وسیله ای برای غلبه کردن بر سایر زنان گرایش داشتند، در حالی که زنان دارای نگرش رقابت جویی سالم، عادتهای خوردن سالمی داشتند. بارکل و همکاران همچنین دریافتند که خوردن بیمارگون با نیاز به دستیابی به ظاهر جذاب، نه موفق شدن در امور تحصیلی یا شغلی ارتباط داشت.

آنها نتیجه گفتند که نگرش رقابت جویی افراطی، همراه با معیار فرهنگی شدید برای لاغری، می واند احتمال خوردن بیمارگون در زنان جوان را افزایش دهد اما رقابت جویی به خودی خود عامل مهمی در عادتهای خوردن ناسالم نیست.

 

بیشتر بخوانیم:

روان شناسی آدلر

روان شناسی کلین

ابعاد و عوامل اصلی شخصیت

 آمادگی های شخصی چیست؟ | تعریف آلپورت از آمادگی شخصی+ 1
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.