امروز: دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
دوشنبه, ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ ۱۴:۰۶
۲
۰
نسخه چاپی

حواشی سریال بازی تاج و تخت game of thrones با بیشترین دانلود غیرقانونی

حواشی سریال بازی تاج و تخت game of thrones با بیشترین دانلود غیرقانونی
به گزارشتمیم نیوز

بازی تاج و تخت اقتباسی از «نغمه‌ی آتش و یخ» نوشته‌ی جرج.آر.آر.مارتین است که نوشتنش از سال 1991 شروع شده و به روایتی قرار است در هفت کتاب به پایان برسد و طبق روایات دیگر در ۸ یا ۹ کتاب.

اخیرا مجموعه‌کتاب‌های “شاهان نفرین‌شده” وارد ایران هم شده که روی جلد آنها عبارتی خودنمایی می‌کند که از عنوان اصلی هم بزرگتر است: “بازی تاج و تخت اصلی”. این فقط یک ادعای تبلیغاتی از طرف ناشر نیست، بلکه عین جملات خود مارتین است که گفته بازی تاج و تخت چیزی نیست جز دید شخصی او به این مجموعه‌کتاب‌ها که صرفا با یک جهان‌سازی فانتزی توامان شده.

شاهان نفرین‌شده، یک مجموعه رمان هفت‌گانه‌ی تاریخی است که توسط موریس دروئون، نویسنده‌ی فرانسوی و در فاصله‌ی سال‌های 1955 تا 1977 نوشته و منتشر شده. این مجموعه‌کتاب‌ها به وقایع و جنگ‌های سلطنتی فرانسه‌ی قرن چهاردهم می‌پردازند و مثل نغمه‌ی آتش و یخ، انباشته از خیانت‌ها، سیاست‌ورزی‌ها و مرگ‌های غافلگیرکننده‌اند!

نویسنده‌ی داستان، جرج آر آر مارتین اظهار کرده که  جنگ‌ رزها یا The war of the roses یکی از منابع الهام داستان نغمه‌ی آتش و یخ بوده. چرا که استارک‌ها به خاندان یورک و لنیسترها به خاندان لنکستر شبیه هستند. حتا رنگ یورها سفید و رنگ لنکسترها سرخ است. البته نکته‌ی جالب این اعتراف مارتین اینجاست که در ادامه می‌افزاید زد و بندهای سیاسی شخصیت‌های تاریخی جنگ رزها در داستانش تأثیر چندانی نداشته. موضوعی که طبعاً خیلی‌ها قبولش ندارند چرا که الگوی ازدواج‌های فامیلی (به همان غلظت تارگرین‌ها و جیمی و سرسی) در تاریخ جنگ رزها ثبت شده است.

نکته ی جالب در مورد این سریال این است اپیزود آزمایشی این سریال در ابتدا با استقبال چندانی از طرف تماشاگران خصوصی آن مواجه نشد به همین دلیل شبکه ی اچ بی او تصمیم گرفته بود که پخش آن را کنسل کند. تهیه کنندگان و مدیران اجرایی شبکه از این موضوع بسیار ناراحت بودند و تقریباً همه چیز برای کنسل کردن آن آماده شده بود.

سوفیا ترنر (بازیگر نقش سانسا استارک) در این باره می گوید: ” ما مجبور بودیم تقریباً تمام صحنه ها را از نو بگیریم زیرا [صحنه های قبلی] بسیار بد بودند”. بازیگران سریال نیز تغییرات زیادی داشتند برای مثال امیلیا کلارک برای بازی در نقش دینریس تارگرین جانشین تامزین مرچنت شد. همچنین میشله فیرلی جای جنیفر الی در نقش کاتلین استارک را گرفت. اپیزود آزمایشی هیچ گاه پخش نشد. نکته ی جالب تر این که جورج آر آر مارتین خود در این اپیزود در یکی از نقش های فرعی (نجیب زاده ای پنتوشی با کلاهی بسیار بزرگ) در عروسی دینریس تارگرین ظاهر شده بود.

تاج و تخت در کنار تایتانیک!

بسیاری از سکانس‌های سریال بازی تاج و تخت، در همان لوکیشنی فیلمبرداری شده‌اند که تایتانیک در آن ساخته شده بود: بلفست در ایرلند! منظورمان از تایتانیک البته آن فیلم پرفروش جیمز کمرون نیست، بلکه همان  کشتی تایتانیک اصلی که در سال 1912 غرق شد!

دیوار واقعا وجود دارد!

در ۱۹۸۱ مارتین از این دیوار بازدید می‌کند و از همان تصویر در به تصویر کشیدن دیوار ۷۰۰ پایی داستان خودش استفاده می‌کند. دیوار یخی‌ای که وظیفه‌ی محافظت از هفت اقلیم داستان ررا دارد. مارتین طی اظهاراتی جالب گفته: «البته که تو فانتزی باید به همه‌چی رنگ و بو داد و درباره‌شون اغراق کرد. پس دیوار داستان من از نمونه‌ی واقعیش هم بزرگتره و هم جالب‌تر. و البته اون طرف دیوار هم چیزای ترسناک‌تری از اسکاتلندی‌ها وجود داره!»

پدر و مادر جان اسنو چه کسانی بودند؟

جرج آر آر مارتین، نویسنده ی داستان این سریال برای مدت زیادی در تبدیل سری داستان های خود با عنوان «ترانه ی یخ و آتش» (A Song of Ice and Fire) به فیلم بی میل بود زیرا نمی خواست که نسخه ی چاپی این مجموعه داستان تحت الشعاع نسخه ی تلویزیونی آن قرار گیرد. از این رو وقتی که دیوید بنیوف و دی بی وِیس برای ساخت نسخه ی تلویزیونی کتاب های او با مارتین صحبت کردند وی موافقت خود را به یک شرط اعلام کرد و آن شرط این که وی باید به یک سوال جواب می داد.

jon snow

مارتین از آن ها پرسید که آن ها فکر می کنند پدر و مادر واقعی شخصیت جان اسنو چه کسانی هستند و وقتی که آن دو جواب درست را دادند وی موافقت خود را اعلام کرد. اما همه می دانیم که اکثریت تماشاگران در پایان فصل ششم متوجه شدند که جان اسنو در واقع فرزند ریگر تارگرین و لیانا استارک است. به همین دلیل باید به بنیوف و ویس به خاطر هوش و ذکاوتشان تبریک گفت زیرا از سال ها پیش به واقعیت پی برده بودند.

جافری نفرت انگیز!

تا قبل از ورود رمزی بولتون در فصل سوم به داستان، جافری برثیون را باید منفورترین شخصیت سریال دانست. جک گلیسون، بازیگر ایرلندی نقش جافری برثیون چنان نقش این پسر سادیست را ماهرانه و طبیعی بازی کرد که جی آر آر مارتین برای او این پیام را ارسال نمود:” به خاطر بازی فوق العاده ات به تو تبریک می گویم. همه از تو متنفرند”.

jufri

جک گلسن بازیگر شاه جافری گفته که دیگر مثل سابق از بازیگری خوشش نمی‌آید و شاید در نهایت از این حرفه خداحافظی کند. البته جک گلسن برخلاف نقشش خودش در سریال بسیار به کارهای انسان‌دوستانه علاقه دارد و حتی در جریان زلزله‌ی هائیتی هم برای کمک به هائیتی رفته بوده.  «من وقتی هشت سالم بود بازیگری رو شروع کردم و واقعاً دوستش داشتم. ولی هر چی گذشت تازگی و خلاقیتش از بین رفت و بیشتر شبیه یه کار روزمره شد. این موضوع یه جورایی منو تحت فشار گذاشته و لذت کار رو ازم گرفته.»  آقای گلسن برنامه‌ریزی کرده که بعد از کناره‌گیری از بازیگری به دوبلین برگردد و برای تآتر محلی نویسندگی و بازیگری کند.

بازیگر نقش ویزریس تارگرین نوه‌ی نوه‌ی چارلز دیکنر است

game of thrones

هری لوید حتی تز دکترایش در آکسفورد را نیز در رابطه با چارلز دیکنز نوشته است.

نوه چارلی چاپلین در بازی تاج و تخت

ona chaplin

به جز بازیگر ویسیریس تارگارین که بالاتر گفته شد با چارلز دیکنز نسبت خونی دارد، بازیگر نقش تالیسا یا همان زن راب استارک هم با یکی از مشاهیر نسبت خونی دارد. اونا چاپلین  همان‌طور که از اسمش بر می‌آید، نوه‌ی همان کمدین معروف است.

هودور یک دی جی حرفه ای است!

hodor

کریستین ناریس که بازیگر نقش هودور در سریال است، بیش از آنکه بازیگر باشد یک دی جی حرفه‌ای است که با خیلی از خوانندگان و گروه‌ها از جمله سیزر سیسترز و کلوین هریس همکاری داشته. هودور به جز این، طرفدار سرسخت جهان وارکرفت هم هست و به نوعی نرد آن ها محسوب می‌شود.

بانوی قصرنشین تاج و تخت

برخلاف چهره ی خشن و وحشی که از ایگریت در این سریال به تصویر کشیده شده است، درواقع  رز لزلی بازیگر این نقش در یک قصر بزرگ شده است.

ygritte

او دوران کودکی خود را در قصر «لیکلی هد» در نزدیکب آبردین اسکاتلند گذرانده زیرا پدرش سباستین لزلی رییس خاندان لزلی بوده و قصر فوق به مدت بیش از ۵۰۰ سال است در تملک این خانواده قرار دارد.

 سانسا دایروُلف خودش  را به خانه برد

سوفی ترنر بازیگر نقش سانسا، بعد از این که شاه جافری دایروُلفش را  به قتل رساند ، این گرگ مونث را به خانه‌ی خودش برده.

ترنر اعتراف کرده که از بچگی عاشق این بوده که یک سگ داشته باشه اما متأسفانه والدینش این اجازه را به او نمی‌داده‌اند. در نتیجه وقتی به ترتیبی که همه به یاد داریم جافری با چقلی و زورگویی ترتیبی فراهم می‌کند که لیدی، دایروولف سانسا معدوم شود، سوفی ترنر فرصت را مغتنم شمرده و گرگ را صاحب می‌شود. او اسم گرگ را هم به Zunny تغییر می‌دهد. «من و گرگم یه جورایی عاشق هم شدیم».

sansa stark

جالب است بدانید دایروولف‌ها که نشان خاندان استارک هستند موجوداتی حقیقی‌اند که قرن‌هاست منقرض شده‌اند. یک دایروولف لااقل ۱/۴ برابر بزرگ‌تر از یک گرگ است. دست‌اندرکاران سریال مجبورند اندازه‌ی دایروولف‌ها را در زمان تدوین بزرگ‌تر کنند.

سازمانی در آمریکا وجود دارد که در پی ایجاد کردن دایروولف است. این سازمان با جفت‌گیری گرگ‌های بزرگ‌تر قصد دارد از طریق انتخاب مصنوعی دایروولف ایجاد کند که به قیمت منطقی ۳۰۰۰ دلار به فروش می‌رسد.

قلب اسب تهوع آور کلیسی

شاید همه ی شما این صحنه را به یاد داشته باشید. در یکی از به یاد ماندنی ترین صحنه های فصل اول سریال، دینریس قلب یک اسب نر را برای بدست اوردن دل ریسس زنان دوثراکی به دندان می گیرد. جالب این که تهوع و انزجار امیلی کلارک در این صحنه واقعیت دارد.

kalisi

قلب اسبی که وی می خورد در واقع از یک ماده ی چسبناک درست شد و یک شربت شیرین قرمز نیز به آن تزریق گردید تا در حین خوردن قلب توسط دینریس این شربت مانند خون از آن بیرون زده و صورت دینریس را بپوشاند. اما تنها شیرین بودن یک چیز نمی تواند به معنای قابل خوردن آن باشد. کلارک خود این ماده را «چیزی شبیه مربای منجمد شده» توصیف کرده و ادعا می کند که بارها در طول فیلم برداری این صحنه به وی حالت تهوع دست داده است.

فصل 6 هیجان اگیز بدون جلوه های ویژه

چطور سازندگان فیلم چنین صحنه ی تاثیرگذاری از جنازه های انباشته شده روی هم را در طول نبرد موسوم به «نبرد حرام زادگان» در انتهای فصل ششم به تصویر کشیدند؟! یک ویدیوی منتشر شده از پشت صحنه ی این بخش از نبرد نشان می دهد که تمامی این جنازه ها در واقع آدمک هایی در اندازه های واقعی انسان بوده اند و هیچ جلوه های ویژه کامپیوتری برای آن به کار نرفته است.

game of thrones 6

برای این کار مانکن های بسیاری جمع شده و لباس های خاندان اومبر و زره خانواده ی بولتون به آن ها پوشانده شد. سپس لباس های آن ها را به گل و لای و خون غیرواقعی آغشته کرده و روی هم انباشته نمودند. حتی جنازه ی اسب هایی که در این نبرد دیده می شود نیز با استفاده از عروسک ساخته شده اند.

در فصل ششم، در نبرد سواره نظام سپاه جان اسنو و رمزی بولتون، جان اسنو در میدان نبرد تنها می ماند و سواران رمزی بولتون و اومبر با سرعت فراوان به سمت او حمله ور می شوند اما لشکر اسنو نیز به سرعت برای نجات او اقدام می کنند که این دو صحنه از به یاد ماندنی ترین صحنه های نبرد موسوم به «نبرد حرام زادگان» به شمار می آید.

game of thrones 6

البته اگر فکر می کنید که این صحنه ها با استفاده از پرده ی سبز گرفته شده است کاملاً در اشتباهید. در این صحنه بیش از ۸۰ اسب واقعی با سرعت تمام به سمت جان اسنو حرکت می کردند.

زبان دوتراکی واقعی است؟

اگر چه در کتاب «ترانه ی یخ و آتش» مارتین از زبان های ساختگی به ندرت استفاده کرده است اما تولید کنندگان سریال به دامنه ی زبانی بسیار وسیع تری نیاز داشتند. بدین منظور آن ها به دیوید جی پترسون، موسس «انجمن تولید زبان» (Language Creation Society) مراجعه کردند و او زبان های دوثراکی و والیرین را با دقت کامل در قواعد گرامری و شیوه ی تلفظ ابداع کرد. البته برخی از این واژه ها از سریال های تلویزیونی دیگر الهام گرفته شده بودند.

dothraki

راین ویلسون بازیگر نقش «دوایت شروت» در سریال کمدی «اداره» (The Office)، تعدادی واژه ی دوثراکی را به شخصیت «ارین» در یکی از صحنه های سریال «بازی تاج و تخت» آموزش می دهد و در این راه از قواعد گرامری جدیدی استفاده می کند. پترسون چنان از این قواعد جدید به وجد می آید که قوانین گرامری جدیدی با عنوان «ترکیب های زبانی شروتی» (Schrutean Compound)  را به راهنمای زبانی خود اضافه می کند.

عروسی خونین واقعی است

مارتین در کتاب هایش تا جایی که توانسته از داستان های واقعی الهام گرفته است. یکی از رخدادهای ناخوشایند در تاریخ اسکاتلند که باعث شد صحنه ی موسوم به «عروسی خونین» در فصل سوم این سریال شکل بگیرد واقعیت داشته است. در سال ۱۴۴۰، ویلیام ۱۶ ساله و فرمانروای داگلاس ها و برادر ۱۰ ساله اش توسط جیمز دوم، شاه نوجوان اسکاتلند به یک مهمانی دعوت شدند.

game of thrones

مشاوران شاه ویلیام و برادر کوچکش را از محل مهمانی بیرون برده و بعد از یک دادگاه نمایشی هر دوی آن ها را گردن زدند. این حادثه بعدها به «شام سیاه» معروف شد. همچنین «عروسی ارغوانی» که در آن جافری به قتل می رسد بر اساس یک رخداد واقعی ساخته شده است که بر اساس آن در سال ۱۱۵۳، شاهزاده یوتاس انگلیسی در یک مهمانی مسموم شده و به قتل می رسد.

بازی تاج و تخت بیشتر از هر سریال دیگری در تاریخ دانلود غیرقانونی شده

سال ۲۰۱۵ بیت‌تورنت اعلام کرد که ۴ سال تمام است که بازی تاج و تخت بیشترین آمار دانلود پایرتی را دارد. به گفته‌ی بیت‌تورنت این سریال لااقل ۱۴.۴ میلیون بار دانلود شده و جایگاهش در لیست بالاتر از سریال واکینگ دد و  بیگ بنگ تئوری(روی هم) است. البته شبکه‌ی اچ بی او از این موضوع ناراحت نیست چون این موضوع را نوعی تبلیغ مجانی می‌بیند که می‌تواند نسل‌های بعدی بینندگان را به این سریال جذب کند. از طرفی این سریال در بخش قانونی هم عملکرد موفقی داشته‌است. اپیزود پایانی فصل ۵ بیش از ۸ میلیون بیننده داشته است.

 

بیشتر بخوانیم:

30 نکته جالب از سریال محبوب پیکی بلایندرز (نقابداران) peaky Blinders

مرد ایرلندی آخرین ساخته مارتین اسکورسیزی

 کروئلا Cruella ؛ روایت مدرن دیزنی از 101 سگ خالدار+ 2
مخالفم - 0
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد.
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.