امروز: چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۷ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
دوشنبه, ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۳۲
۱
۰
نسخه چاپی

گتسبی بزرگ - اسکات فیتز جرالد

گتسبی بزرگ - اسکات فیتز جرالد
گتسبی بزرگ رمان مشهور آمریکایی است که در سال 1925 برای اولین بار منتشر شد که اوایل چندان مورد استقبال واقع نشد ولی پس از چندسال به یکی از مهم ترین رمانهای ادبیات آمریکا تبدیل شد.
به گزارشتمیم نیوز

«گتسبی بزرگ» در نظر اول، یک داستان رمانتیک است. جی گتسبی ، نه جیمی گتس، پسر فقیری از خانواده ای از غرب میانی است؛ که عاشق دیزی فی ، زنی از کنتاکی می شود و این زمانی است که او در توقفگاه نظامیان در پادگان نیروی زمینی به عنوان افسری جوان در انتظار رفتن به آن سوی دریاها در ماجرای ورود آمریکا به جنگ جهانی اول است.

این پیشینه و وقایعی که شبیه زندگی خود گتسبی است، موجب می شود تا او قلب دیزی را تسخیر کند و از او قول بگیرد تا منتظرش بماند. اما همانطور که ماه ها می گذرد، وفاداری دیزی دچار نوسان می شود و او سرانجام با تام بیوکنن از شیکاگو که مردی بسیار ثروتمند است ازدواج می کند. 

رمان در تابستان 1922 شروع می شود ؛ گتسبی نیز ثروتمند شده و خانه باشکوهی در لانگ آیلند جنوبی خریداری کرده که دقیقا در کنار خلیجی که عمارت بزرگ تام و دیزی در آن سوی آن واقع شده، قرار دارد. او از ساحل کنار خانه اش می تواند نور سبزی را که از انتهاب اسکله تام و دیزی ساطع می شود، ببیند. گتسبی در تمام طول تابستان میهمانی های بزرگی می دهد ، به این امید که توجه دیزی را که هرگز نتوانسته مهرش را از دلش بیرون کند، به خود جلب کند. سرانجام آن ها از طریق آژانس «نیک کاره وی» که دوست کودکی دیزی است وقرار است همسایه آنها شود، با هم روبه رو می شوند. 

رمان گتسبی بزرگ قبل از آنکه اثری ادبی باشد، به نقد و توصیف جامعه زمان خویش می پردازد که به عصر جاز معروف است و رمان فوق به نوعی دست به روانشناسی ملی زده است. اکثر رمان ها و قهرمانان دهه 30 آمریکا عاصی و یاغی بوده و به دلیل ورود به عصر جدید از پا درآمده اند. رمان گتسبی بزرگ نیز در همان دوران نوشته شده زمانی که نویسنده فقط 29 سال داشت و شرایط آن زمان آمریکا را به خوبی درک کرده بود.

از طرفی این رمان ماجرای جوانمردی و مهربانی است و این رمان شبیه زندگی خود نویسنده بوده و از نظر منتقدین این رمان، کتابی است که هرکسی قبل از مرگ باید بخواند.

رمان گتسبى بزرگ، به انتقاد از طبقه مرفه و ثروتمند آمریکا می پردازد و شخصیت هایی که در این داستان توصیف می شوند، جامعه امریکای پس از جنگ جهانی اول هستند که رویای مهاجرت از این کشور را داشته و وضعیت شان روز به روز بدتر می گردد.

از دید این رمان، جهان، مثل یک میهمانى”پرسروصدا” است که آغازى خوش، اما پایانى بد و ناخوش دارد و درست مانند خود زندگى، یک “جریان نابود کننده” است و “گناهکار” هیچ وقت از مکافات معصیت‌های خود نمی تواند بگریزد. این رمان، داستان ثروتمندان بدبختى در نیویورک است که به یکدیگر چسبیده و در زمان ناراحتی در کنار هم نیستند. اسکات فیتز جرالد توانسته ثروتمندان امریکا را نقد کند چون با آنها زندگی کرده است و رمان گتسبی بزرگ، مظهر دوران رونق اقتصاد آمریکا بوده که در سال مرگ نویسنده، خلق شده است.

گتسبی بزرگ سندی است دال بر این حقیقت بدیهی که نمی‌توان عشق را با پول خرید. شاید داستان رمان گتسبی بزرگ بدبختی آدم ها است اما نه آدم های تهیدست و فقیر، داستان به جان هم افتادن ثروتمندانی است که سعی فراوانی برای ثروت های خود انجام داده اند.

شخصیت های رمان گتسبی بزرگ کمابیش همه در تکاپو برای بالا رفتن از طبقات اجتماعی هستند. همه در تلاش اند که افرادی پولدار و ثروتمند باشند. این شاید یکی از پیامدهای جوامع سرمایه داری و اقتصادهای بیمار است که به گونه ای طبقه حاکم سعی می کنند که ارزش هایی بوجود بیاورند تا توده مردم همواره تلاش کنند که خود را به آن ارزش ها برسانند. این موضوع تنها مربوط به آمریکا و یا دهه بیست میلادی نیست.

گفته می شود برخی از شخصیت های اصلی این رمان بر مبنای شخصیت های واقعی خلق شده اند. مشابهت هایی بین رابطه گتسبی و دیزی با نامزد جوانی اسکات فیتس جرالد و زلدا سایر که بعدا همسر او شد، وجود دارد. در هر دو مورد، فیتس جرالد فقیرتر از آن بود که بتواند به عنوان یک خواستگار قابل توجه قرار بگیرد. تنها پس از موفقیت نخستین رمانش بود که زلدا پذیرفت با او ازدواج کند. 

کشف شخصیت گتسبی و کارهای او یکی از مواردی است که خواندن این کتاب را جذاب می‌کند. مخصوصا که در ابتدای رمان هیچ خبری از گتسبی نیست و خواننده با خود فکر می‌کند که گتسبی قرار است چگونه و به چه شکل وارد داستان شود.

براساس این رمان یک فیلم هم با بازی لئوناردو دی‌کاپریو ساخته شده است. معمولا فیلم‌هایی که از روی کتاب‌ها ساخته می‌شوند زیاد دیدنی و جذاب نیستند اما فیلم گتسبی بزرگ از معدود فیلم‌هایی است که به خوبی کتاب و یا حتی از کتاب بهتر است. پیشنهاد می‌کنم اگر کتاب گتسبی بزرگ را خوانده‌اید حتما فیلم گتسبی بزرگ را نیز ببینید. این فیلم با بودجه ۱۰۵ میلیون دلار ساخته شده است و موضوعات کتاب را به خوبی برای شما جا خواهد انداخت.

 

بیشتر بخوانیم:

 پسرها و عاشق ها - دیوید هربرت لارنس

شوهر آهو خانم - علی محمد افغانی

کتاب هایی از فئودور داستایوفسکی

 طاعون - آلبر کامو+ 1
مخالفم - 0
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.