امروز: پنج شنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۰ میلادی
پنج شنبه, ۰۹ آبان ۱۳۹۸ ۱۳:۰۱
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

ژانر چیست؟

ژانر چیست؟
به گزارشتمیم نیوز

 

تا پیش از قرن 20 نام های ژانری به عنوان رده هایی عام برای دنیای ادبیات اطلاق می شد و نقش مهمی در طبقه بندی و ارزش گذاری داشت. ژانرهایی مثل داستانی، غیر داستانی، حماسی، تراژدی و ...

با ورود صدا به دنیای سینما کلمه ژانر که در واقع از زبان فرانسه گرفته شده درابتدا بدون محدودیت و بی ضابطه به فیلم ها اطلاق می شد که این امر بعدها توسط توزیع کننده ها و نویسندگان سر و سامان بهتری گرفت. با ناطق شدن سینما تهیه کنندگان و کارگردانان پس از تولید موفق هر فیلم سعی می کردند به فرمول و ویژگی های خاص ساخت آن دست پیدا کنند و می کوشیدند که از آن محصول به یک ژانر و گونه جدید برسند و به منظور تکرار آن موفقیت دست به تولید فیلمی مشابه با همان خصوصیات بزنند.

بایددقت داشت که تهیه کنندگان و کارگردانان سینما تنها افراد موثر در شکل گیری ژانر نبودند و منتقدان و مخاطبین هم در به ماهیت رسیدن ژانرها نقش داشتند. هرچند که برخی ژانرهای فیلم از منابع ادبی و تاتری منشاء می گرفتند بعضی دیگر در وهله اول در درون صنعت سینما و فرآیند تولید فیلم ها شکل گرفتند. ژانرهایی هم هستند که پس از تحقق توسط مخاطبین یا منتقدان شناخته شده و معرفی گردیده اند. مثل ژانر نوار که پس از تولید توسط منتقدان فرانسوی کشف و ثبت شد.

 

در شناخت مفهوم ژانر باید به چند نکته توجه داشت:

1-اجرای معنا شناختی فیلم : وقتی در مورد ژانر خاصی صحبت می کنیم باید متوجه اِلمان ها و نشانه های خاص آن ژانر باشیم. در واقع هر ژانر ویژگی های خاص خود را دارد که فیلم ساز این خصوصیات را باید در فیلمنامه – دکوپاژ، دیالوگ ها، میزانسن و فیلمبرداری لحاظ کند.

2- انسجام و پیوستگی عناصر خاص ژانر و درون مایه اصلی فیلم : فیلمسازی که در ژانر خاصی فیلم می سازد باید توانایی ایجاد تعادل و پیوستگی معینی را از عناصر ژانر خود داشته باشد. این عناصر با توجه به فیلمنامه باید با دقت در تمام طول اثر گنجانده شود. در واقع فیلم باید با این عناصر نشانه گذاری شود.

3- پویایی عناصر ژانر : همان طور که ژانرها در ابتدای ظهورشان کم کم شکل یافتند، تغییر کردن و محو شدن شان نیز تدریجی است و طبق الگوهای تاریخی مشخصی صورت می گیرد. مثلا برخی از ژانرها ممکن است هم راستا با تغییرات اجتماعی و سیاسی دستخوش تغییر شوند و پایگاه خود را نزد مخاطبین از دست بدهند و یا در اثر تکرار الگوهای شان از سوی تماشاگران شان طرد شوند. از این روست که ژانرها برای بقا باید خود را با شرایط حاکم بر اجتماع تطبیق دهند.+ 0
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری