امروز: چهارشنبه, ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ برابر با ۰۶ ذو القعدة ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۱ میلادی
سه شنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۳۱
۲
PNAZAR
نسخه چاپی

نتایج جنگ جهانی دوم، خونین ترین جنگ تاریخ

نتایج جنگ جهانی دوم، خونین ترین جنگ تاریخ
به گزارشتمیم نیوز

 

تلفات و خسارات جنگ

بنابر آمار تهیه شده از جنگ جهانی دوم این واقعه از نظر مصرف و از بین بردن منابع انسانی و مادی بزرگترین جنگ تاریخ شناخته می شود. بررسی ها نشان میدهد در کل 61 کشور با مجموع 1.7 میلیارد نفر، معادل سه چهارم جمعیت جهان، در این جنگ شرکت داشتند.

مجموع 110 میلیون نفر برای خدمت وظیفه بسیج شدند که بیش از نیمی از این عده از سه کشور جماهیر شوروی (22 تا 30 میلیون)، آلمان (17 میلیون)، ایالات متحده آمریکا (16 میلیون) بودند.

نتیجه جنگ جهانی دوم در چهار سالی که از پی آمد قریب به 27 میلیون از مردم شوروی را به کام مرگ کشاند، یعنی روزی 18 هزار نفر. پنجاه درصد این کشته گان خارج از شرایط عادی جنگ جان خود را از دست دادند. به جز اینان 3 میلیون روس در اردوگاه های آلمان از پای درآورده شدند. در بلاروس یک میلیون و 800 هزار نفر کشته شدند و در لنینگراد هم یک میلیون نفر قربانی 900 روز محاصره گشتند.

تلفات آلمان در جنگ جهانی دوم در برخی منابع 5 میلیون نفر اعلام شد که 3/3 میلیون نفر آن سرباز و 1/7 میلیون آن (تخمینی) افراد غیر نظامی بودند که در بمباران کشته شدند. پس از پایان جنگ اعلام شد که 1/3 میلیون تن بمب توسط متفقین بر بسیاری از شهرهای آلمان فروریخته شده که نتیجه آن بی خانمانی 8 میلیون آلمانی بود. همچنین 12 میلیون نفر در طول جنگ بر اثر قحطی در چین،  اندونزی، هندوچین، فرانسه و هندوستان جان خود را از دست دادند که این تعداد تلفات اغلب در آمارهای تلفات جنگ از قلم افتاده اند.

کل رقم کشته شدگان جنگ جهانی دوم که مرگبارترین نبرد تمام تاریخ است، بین 50 تا 70 میلیون نفر تخمین زده می شود. این جنگ از لحاظ هزینه به جنگ چهار تریلیون دلاری موسوم شده است.

در این جنگ خونین بیش از 23140000 نفر نظامی، 293400000 نفر غیر نظامی از این چند کشور کشته شدند، البته حتما با در نظر گرفتن آمار کشته های کشورهای چک در اروپا و کشورهایی مانند برمه، کانادا، استرالیا و بقیه کشورهای درگیر، تعداد کشته بیش از این بوده است.

کولی ها، لهستانی ها، روس ها، سوسیالیست ها و کمونیست ها و تعدادی یهودی (البته نه به اندازه 6 میلیون نفر ادعایی طرفداران هولوکاست) در اردوگاه های نازی ها جان سپردند. نسل کولی های اروا تقریبا از میان رفت. بیش از 2 میلیون سرباز روسی که به اسارت آلمان ها درآمده بودند تیر باران شده و یا در این اردوگاه ها از گرسنگی مردند. میلیون ها اروپایی دیگر شامل چک ها، فرانسوی ها و هلندی ها به دست نازی ها کشته شدند و یا در اردوگاه های کار اجباری، جان سپردند.

ایران بر اثر قحطی ناشی از این جنگ که توسط نیرویهای متفقین در کشورمان به وجود آمد، تلفات بسیار سنگینی داد.

آمار اقتصادی

در پی جنگ جهانی دوم ساختارهای زیربنایی و صنعتی اروپا ویران شده بود. این مساله باعث ارائه طرح مارشال از سوی آمریکا شد که در پی نهایت نفوذ و تابعیت اروپای غربی از آمریکا را در دهه های بعد در پی داشت. از سوی دیگر تقسیم آلمان و نفوذ شوروی در اروپای شرقی عملاً این قاره را به دو نیم کرد. این تقسیم ریشه های آنچه بعدها جنگ سرد نام گرفت را تشکیل داد.

طی جننگ جهانی دوم ایالات متحده 341 میلیارد دلار هزینه برآورد شده به علاوه 50 میلیارد دلار وام و اجاره تسلیحاتی بیشترین مخارج را متحمل شد. از 50 میلیارد مذکور، 31 میلیارد به بریتانیا، 11 میلیارد به اتحاد شوروی، 5 میلیارد به چین و 3 میلیارد به 35 کشور دیگر فت.

کشورهای بعدی به ترتیب شامل آلمان با 272 میلیارد، اتحاد شوروی با 192 میلیارد، بریتانیا با 120 میلیارد، ایتالیا با 94 میلیارد و ژاپن با 56 میلیارد دلار متحمل هزینه شدند. با این وجود به غیر از آمریکا و آن عده از کشورهایی که از لحاظ نظامی کمتر فعال بودند پولی که توسط کشورهای دیگر خرج شد به رقم واقعی هزینه جنگ حتی نزدیک هم نیست.

بنابر محاسبات دولت شوروی، اتحاد جماهیر شوروی 30 درصد از ثروت ملی خود را از دست داد و از طرفی تاراج و اخاذی آلمانی ها در کشورهای اشغال شده نیز به مبالغ بی حد و حسابی بالغ می شود. هزینه کامل خسارت ژاپن 562 میلیارد دلار برآورد شده و در آلمان بمباران و سلاح های مخرب 4 میلیارد متر مکعب ویرانه برجا گذاشتند.

نتایج جنگ جهانی دوم

کنفرانس تهران با شرکت چرچیل، روزولت و استالین از 28 نوامبر تا 1 دسامبر 1943 به صورت سری برگزار شد. هدف کلی این کنفرانس وافق در مورد چهره جهان پس از پایان جنگ جهانی دوم بود.

جنگ جهانی دوم بر سراسر جهان و نیز جهان اسلام تاثیرات گسترده ای داشت که برخی آنها عبارتند از:
- فروپاشی نظام چند قطبی و شکل گیری نظام دو قطبی شرق و غرب به رهبری شوروی و آمریکا
- رنگ باختن نفوذ قدرت های اروپایی مانند انگلیس، فرانسه، ایتالیا و آلمان در سیاست های بین المللی
- شروع جنگ سرد به عنوان صحنه رقابت دو بلوک در قالب اتحادیه ها و پیمان های خاص
- تحریک جنبش های ضد استعماری و متعاقب آن استقلال مستعمرات و ایجاد چند کشور جدید

جنگ جهانی دوم با به جا گذاشتن 50 میلیون کشته و میلیون ها نفر معلول و زخمی، خونین ترین جنگ تاریخ بشر به شمار می رود. در عین حال مانند جنگ جهانی اول این جنگ نیز به توسعه صنعت و رونق اقتصادی آمریکا و کانادا کمک کرد ولی در سایر نقاط جهان ثمری جز خرابی نداشت.

جنگ جهانی دوم اروپا را به کلی از مرکزیت انداخت. اروپا اگر چه بعد از جنگ جهانی اول تضیف شده بوده اما هنوز قادر بود به ایفای نقش اساسی در سیاست جهان بپردازد، چرا که در آن زمان قدرت دیگری وجود نداشت که بخواهد یا بتواند جایگزین اروپا در سیاست بین المللی شود. در واقع آمریکا پس از جنگ جهانی اول به سیاست انزوا گرایانه خود بازگشت و روسیه درگیر مسائل داخلی خود بود.

ولی پس از جنگ جهانی دوم اوضاع کاملاً تغییر کرد. آمریکا به دلیل منایع و تعداتی که در گوشه و کنار جهان داشت، نمی توانست سیاست انزواگرایانه گذشته خود را در پیش گیرد، به علاوه با رقیبی چون شوروی روبرو بود که علی رغم خسارات سنگین، فاتح اصلی جنگ محسوب می شد و عملاً بر نیمی از اروپا سیادت داشت. بدین سان آمریکا و شوروی به بازیگران اصلی صحنه بین الملل تبدیل شدند و جهان را به دو منطقه نفوذ بین خود تقسیم کردند  پایه های یک نظام دو قطبی را بنا نهادند و این بار سایه جنگ سرد بر فضای جهان سایه افکند.

پیامدهای جنگ برای کمونیسم

پیروزی ارتش سرخ بر نازیسم و ارتش هیتلری تنها یک پیروزی برایمردم شوروی نبود، آثار آن در کشورهای غرب اروپا هم با نفوذ احزاب کمونیست در میان مردن پدیدار شد. در سال 1946 نزدیک به 28% به حزب کمونیست فرانسه رای دادند.

حزب کمونیست حتی در بلژیک در سال 1944 دوازده هزار عضو داشت و تعداد آنان یک سال بعد به 103 هزار نفر افزایش یافت و از همین جا بود که طبقه کارگر کشورهایی مانند ایتالیا، فرانسه، بلژیک و غیره توانستند دستاوردهای اجتماعی بسیاری را مطالبه کرده و به چنگ آورند.

چند سال پس از پیروزی ارتش سرخ بر آلمان هیتلری جنبش های رهایی بخش ملی شکل گرفتند و یکی پس از دیگر بر استعمارگران پیروز شدند.

نویسنده آمریکایی ارنست همینگوی پس از پیروزی شوروی بر آلمان هیتلری در جنگ جهانی دوم نوشت: هر انسانی که آزادی را دوست دارد بیش از طول عمرش به ارتش سرخ و شوروی سپاسگزار بدهکار است.

دست یافتن به اسرار فنی آلمان نازی

شصت سال قبل آمریکا دانشمندان نازی را برای هدایت پروژه های پیشرو این کشور مانند رقابت برای تسخیر فضا به خدمت گرفتند.

این مردان تکنولوژی های مرزشکنی را در اختیار آمریکا گذاشتند که حتی امروز نیز در خط مقدم علم و تکنولوژی قرار دارد اما این دستاورد بی هزینه نبوده است.

پایان جنگ جهانی دوم شاهد تکاپوی فشرده برای دست یافتن به اسرار انبود فنی آلمان نازی بود. متفقین برای به چنگ آوردن حداکثر تجهیزان و تخصص ممکن از ویرانه های رایش تقلامی کردند و هم زمان سعی داشتند مانع دسترسی سایرین به این اسرار شوند.

وسعت و عمق دستاوردهای فنی بسیار پیشرفته آلمان، کارشناسان متفقین که نیروهای مهاجم را در سال 1945 همراهی می کردند به حیرت افکند.

راکت های مافوق صوت، گازعصبی، هواپیمای مجهز به موتور جت، موشک های هدایت شونده، فناوری تجسسی و آلات پیشرفته زرهی تنها برخی از فناور های بدیعی بود که در آزمایشگاه ها، کارگاه ها و کارخانه های نازی حتی در زمانی که در آستانه شکست بودند توسعه می یافت.

آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی در نخستین روزهای جنگ سرد درگیر مسابقهای علیه زمان برای شکستن اسرار علمی هیتلر شدند.

در ماه مه 1945 قشون تحت فرمان استالین آزمایشگاه های اتمی در موسسه معتبر کایزر ویلهلم در حومه برلین را تحت کنترل درآوردند و بذر آنچه را بعدا به زرادخانه وسیع اتمی شوروی بدل شد تقدیم پیشوای خود کردند.

آمریکایی ها درست پیش از آنکه نیروهای شوروی مجمع وسیع نوردهازن را که در دل رشته کوه های هارتز در صفحات مرکزی آلمان ساخته شده بود تصرف کنند، موشک های وی-2 را از آن خارج کردند. به علاوه تیمی به سرپرستی ورنرفون براون نیز که وی-2 را ساخته بود، به دست آمریکایی ها افتاد.

هیونر معاون فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اروپا، کوتاه زمانی پس از به چنگ آوردن این غنائم نوشت: اشغال تشکیلات علمی و صنعتی آلمان این موضوع را که ما در بسیاری از زمینه های پژوهشی به گونه تکان دهنده ای عقب مانده ایم آشکار کرد. اگر از این فرصت برای به چنگ آوردن تشکیلات و مغزهایی که آن را توسعه داده اند استفاده نکنیم و آن دو را فوراً به کار نگیریم باید برای کشف عرصه ای که قبلا کاوش شده تلاش کنیم که ما را چندین سال عقب خواهد انداخت.

به این ترتیب پروژه موسوم به گیره کاغذ آغاز شد که طی آن فون براون و بیش از 700 نفر دیگر از دانشمندان آلمانی به طور مخفیانه بدون آگاهی متحدان آمریکا به آن کشور منتقل شدند. این پروژه هدف پیچیده ای نداشت: بهره برداری از دانشمندان آلمانی برای پروژه های پژوهشی آمریکا و جلوگیری از دسترسی اتحاد جماهیر شوروی به این معدن غنی فکری.

پس از آن تحولات سریعی روی داد: تورمن پروژه گیره کاغذ را در ماه اوت 1945 تصویب کرد و سه ماه بعد در روز 19 نوامبر نخستین گروه از دانشندان آلمانی وارد خاک آمریکا شدند.

با این حال یک مشکل عمده وجود داشت، ترومن به وضوح دستور داده بود که هر کسی که عضویت او در حزب نازی ثبت شود و در فعالیت های آن شرکت داشته یا از حامیان فعال حکومت نظامی نازی ها بوده است، از این پروژه حذف شود.

بر اساس این معیار، حتی شخص فون براون برای خدمت در آمریکا واجد شرایط نبود. او علاوه بر عضویت در سازمان های مختلف نازی، از اعضای بلند پایه اس اس (از سازمان های موازی گشتاپو) بود. در پرونده امنیتی او درج شده بودکه وی یک خطر امنیتی به حساب می آید. این افراد از جمله همکاران فون براون بودند:

-    آرتور رودل، مدیر کل عملیاتی نوردهازن، جایی که 20 هزار برده که به کار اجباری واداشته شده بودند در جریان تولید موشک های وی-2 جان باختند. او تیم سازنده راکت ساترن پنج را که صددرصد نازی، از نوع خطرناک وصف می شد، سرپرستی می کرد.

-    کرت دیبوس، متخصص پرتاب موشک و از افسران اس اس، در پرونده  او آمده بود: او باید به عنوان تهدیدی برای امنیت نیروهای متفقین تحت کنترل و نظر باشد.

-    هوبرتوس استراگهولد، که بعداً پدر پزشکی فضایی لقب گرفت، سیستم های زیست یاری تعبیه شده در فضاپیماهای ناسا را طراحی کرد. برخی از زیردستان او در اردوگاه های داخائو و آشویتس، آزمایش های انسانی انجام می دادند، جایی که اسرای کشورهای شرق اروپا منجمد شده و در اتاقک های کم فشار قرار داده می شدند که معمولاً به مرگ آنها منجر می شد.

تمامی این افراد از صافی اخلاقی گذرانده شدند تا به آمریکا خدمت کنند: ارتش آمریکا که پیروزی در جنگ سرد، نه برقراری عدالت را، نخستین ولویت خود می دانست، بر جنایاتی که ادعا می شود این افراد مرتکب آن شده بودند، سرپوش گذاشت و لکه های سیاه را از پیشینه آنها زدود.

گیره ای که اطلاعات تازه آنها را در پرونده های شخصی محکم می کرد وجه تسمیه کل این عملیات شد و اکنون با گذشت 60 سال، ذره ای از اهمیت میراث آن پروژه کاسته نشده است.

می توان استدلال کرد که هواپیمای موسوم به هورتن هو229 با روکشی از تخته سه لای باردار کربنی با بال های رو به عقب که از چشم رادار مخفی می مانند و در سال 1944 ساخته شد نخستین هواپیمای تجسسی جهان بود.

ارتش آمریکا یکی از این مدل ها را در اخیار شرکت هواپیماسازی نورثرو گذاشت. این شرکت بعدها بمب افکن های تجسسی بی-2 را که از تمام جهات کاربردی، نمونه مدرن  هورتون بود، ساخت.

موشک های کروز هنوز بر طرح موشک وی-11 استوار است و موتور جتی که نیروی محرکه هواپیمای هایپرسونیک پیشرفته ناسا موسوسم به ایکس-42 (با سرعتی پنج برابر صوت) را فراهم می کند تا حدود زیادی مدیون پیشگامان صنعت جت آلمان است.

همچنین آلمان، تاسیسات بسیار عظیمی را در تلمارک واقع در نروژ برای تولید آب سنگین و غنی سازی اورانیوم ایجاد کرده بود که اگر بمب افکن های انگلیسی آنجا را بمباران نمی کردند در همان سال 1944 اولین سلاح هسته ای آلمان، آماده استفاده شده بود.

علاوه بر این ها، شمار بزرگ اسناد پروژه گیره کاغذ که هنوز محرمانه است باعث شده بسیاری از کارشناسان، از جمله نیک کوک، مشاور هوافضای هفته نامه دفاعی جینز، مظنون باشند که آمریکا ممکن است به توسعه فناوری های حتی پیشرفته تر نازی پرداخته باشد که از جمله آنها دستگاه های ضد جاذبه است که منبع بالقوه ای برای مقادیر وسیعی انرژی خواهد بود.

کوک می گوید: این فناوری می تواند چنان ویرانگر باشد که صلح جهان را به خطر بیندازد از این رو آمریکا تصمیم گرفته آن را برای مدت های مدید مخفی نگاه دارد.
اما خیلی ها ضمن کف زدن برای موفقیت غیر قابل انکار پروژه گیره کاغذ، ترجیح می دهند هزاران نفری را به یاد بیاورند که جان باختند تا نوع بشر به فضا برود.

 

بیشتر بخوانیم:

جزئیاتی در خصوص جنگ جهانی دوم

 جایگاه هنر رومیان در تاریخ

 سر منشأ اتروسک ها

اختلاط نژادها

جشن سده در چه زمانی برگزار می شد؟

 چظور تمدن هلنی، تمدنی جهان شمول شد؟+ 2
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.