امروز: یکشنبه, ۱۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۰ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
سه شنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۳۶
۲
PNAZAR
نسخه چاپی

روان کاوی انسان گرا؛ روش درمانی فروم

روان کاوی انسان گرا؛ روش درمانی فروم
به گزارشتمیم نیوز

فروم در روان کاوی سنتی فروید آموزش دید اما از فنون روان کاوی استاندارد خسته شد. او خستگی را ناشی از عدم تماس مستقیم با بیمارانش می دانست. فروم بعداً سیستم درمانی خودش را به وجود آورد که آن را روان کاوی انسان گرا نامید.

فروم در مقایسه با فروید خیلی بیشتر به جنبه های میان فردی رویارویی درمانی می پرداخت. او معتقد بود هدف درمان این است که بیماران خودشان را بشناسند. افراد بدون شناختن خودشان نمی توانند فرد یا چیز دیگری بشناسند.

فروم معتقد بود بیمارانی که درصدد درمان برمی آیند، می خواهند نیازهای انسانی بنیادی خود، یعنی ارتباط، تعالی، ریشه دار بودن، درک هویت و معیار جهت یابی را ارضا کنند. بنابراین درمان باید بر روابط شخصی بین درمانگر و بیمار استوار باشد.

چرا که ارتباط دقیق برای رشد شفابخش ضروری است، درمانگر باید به عنوان انسان با انسانی دیگر، با تمرکز تمام و کمال و از روی اخلاص کامل رابطه برقرار کند.

در این حالت ارتباط، بیمار بار دیگر با فردی دیگر احساس یکی بودن می کند. گرچه ممکن است در این رابطه انتقال و حتی انتقال مجدد وجود داشته باشد اما نکته مهم این است که دو انسان واقعی با یکدیگر درآمیخته اند.

فروم به عنوان بخشی از دستیابی به ارتباط مشترک، از بیماران می خواست رویاهای شان را برملا کنند. او معتقد بود رویاها و همین طور افسانه ها، به زبان نمادی که تنها زبان همگانی ای که  انسان ها پرورش داده اند، بیان می شوند.

چون رویاها معنایی فراتر از خواب بیننده دارند، فروم از بیمار می خواست به مطالب رویا تداعی کند. با این حال، همه نمادهای رویا همگانی نیستند، برخی تصادفی هستند و به خلق بیمار قبل از به خواب رفتن بستگی دارند، رویاهای دیگر منطقه ای یا ملی هسند و به شرایط جوی، جغرافیایی و لهجه ای وابسته می باشند.

بسیاری از نمادها به خاطر تجربیات گوناگونی که به آنها متصل هستند، چندین معنی دارند. برای مثال امکان دارد آتش برای برخی افراد نماد گرما و خانه، اما برای برخی دیگر نماد مرگ و ویرانی باشد. همینطور ممکن است خورشید برای افراد صحرانشین بیانگر تهدید باشد اما برای کسانی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند، نمادرشدو زندگی باشد.

فروم معتقد بود درمانگران برای شناختن بیمار نباید سعی کنند زیاد علمی باشد فقط با نگرش ارتباط می توان دیگران را واقعا درک کرد.

درمانگر نباید بیمار خودش را به عنوان بیماری یا شی در نظر بگیرد بلکه باید او را به عنوان فردی در نظر داشته باشد که دارای همه نیازهایی است که همه انسان ها برخوردارند.

 

بیشتر بخوانیم:

سه نوع اختلال شخصیت از منظر فروم

روان شناسی هورنای

 تعریف دقیق آلپورت از شخصیت+ 2
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد.
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.