امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
دوشنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۰ ۱۰:۳۸
۱
PNAZAR
نسخه چاپی

تعریف دقیق آلپورت از شخصیت

تعریف دقیق آلپورت از شخصیت
به گزارشتمیم نیوز

تعداد کمی از روان شناسان در تعریف اصطلاحات به اندازه آلپورت دقیق بوده اند. روشی که او در تعریف پپشگرفت، کلاسیک است.

او ریشه شناسی کلمه persona را تا ریشه های یونانی از جمله معانی زبان لاتین کهن و اتروسکی ردیابی کرد. Prsonaity احتمالاً از persona به دست آمده است که به ماسک نمایشی که هنرپیشه های یونانی و رمی در قرن اول و دوم قبل از میلاد بر چهره می زدند، اشاره دارد.

آلپورت بعد از ردیابی تاریخچه این اصطلاح، 49 تعریف از شخصیت را به صورتی که در الهیات، فلسفه، حقوق، جامعه شناسی و روان شناسی به کار می رفتند، به دست آورد.

او بعدا پنجاهمین تعرف را ارائه داد که در سال 1937 عبارت بود از : سازمانی پویا در درون فرد متشکل از سیستم های روانی-جسمانی که سازگاری های منحصر به فرد او را با محیطش تعیین می کنند.

او در سال 1961 عبارت آخر را تغییر داد و به این صورت درآورد: که رفتار و افکار مشخصه او را تعیین می کنند.

این تغییر مهم بود و دقت آلپورت را می رساند. او در سال 1961 دریافت که عبارت سازگاری ها با محیطش، می توانست بیانگر آن باشد که افراد صرفاً با محیط شان سازگار می شوند. آلپورت در تعریف دوم بر این نکته تاکید کرد که رفتار علاوه بر اینکه انطباقی است، بیانگر نیز هست. افراد نه تنها با محیط شان سازگار می شوند، بلکه به آن می اندیشند و طوری با آن تعامل می کنند که باعث می شوند محیط شان با آنها سازگار شود.

آلپورت هر اصطلاح تعریف خود را با دقت انتخاب کرد به طوری که هر کلمه دقیقاً همان چیزی را برساند که او می خواست بیان کند. اصطلاح سازمان پویا به یکپارچگی یا ارتباط متقابل جنبه های گوناگون شخصیت اشاره دارد.

شخصیت سازمان یافته و طرح دار است با این حال این سازمان همواره در معرض تغییر قرار دارد، بنابراین پویاست. شخصیت سازمانی راکد نیست بلکه مرتباً رشد یا تغییر می کند.

اصطلاح روانی-جسمانی بر اهمیت جنبه های روان شناختی و جسمانی شخصیت تاکید دارد.

کلمه دیگر در این تعریف که بر عمل دلالت دارد، تعیین می کند، است که اعلام می دارد شخصیت چیزی است و کاری انجام می دهد. به عبارت دیگر شخصیت صرفاً ماسکی نیست که فرد بر چهره بزند و صرفاً رفتار هم نیست، شخصیت به فرد پشت صورت اشاره دارد به ارگانیزمی که پشت عمل است.

آلپورت با کلمه مشخصه می خواست فرد یا بی نظیر را برساند. همه افراد علامت مشخصه خود را روی شخصیت شان حک می کنند و رفتار و افکار مشخصه آنها، ایشان را از سایر افراد متمایز می کند.

کلمه های رفتار و افکار صرفا به هر کاری که فرد انجام می دهد، اشاره دارند. آنها اصطلاحاتی کلی هستند که به رفتارهای درونی (افکار) و رفتارهای بیرونی مانند گفتار و اعمال اشاره دارند.

تعریف جامع آلپورت از شخصیت حاکی است که انسان ها هم فرآورده هستند هم فرآیند؛ افراد ساختار سازمان یافته ای دارند و در عین حال از توانایی تغییر برخوردارند.

 

بیشتر بخوانیم:

 تعریف کتل از صفات پویشی (نگرش ها، اِرگ ها و صفات پویشی اکتسابی)

 شرح بندورا از یادگیری

 فرد آینده کیست؟ بررسی نظریه شخصیت سالم راجرز

 وقتی خودشکوفایی مزلو مورد ارزیابی قرار میگیرد

 شخصیت بخشی چیست؟ / انواع شخصیت بخشی ها

 نظر کلین درباره زندگی روانی کودک

 ارزیابی کلی نظریه اریکسون و برداشت وی از انسان+ 1
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد.
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.