امروز: یکشنبه, ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۲۷ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۰۹ مه ۲۰۲۱ میلادی
سه شنبه, ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۱۳
۲
PNAZAR
نسخه چاپی

جنگ های بزرگ تاریخ - فتح سوریه توسط ایران

جنگ های بزرگ تاریخ - فتح سوریه توسط ایران
جنگ را هیچ کس دوست ندارد. در جنگ، پدران پسران را به خاک مىسپارند حال آن که در صلح، پسران پدران را...!
به گزارشتمیم نیوز

از قرن ها قبل به این سو شمال میان رودان (بین النهرین)، شامات (سوریه کنونی) و فلسطین در اختیار ارتش روم بود و در حقیقت در کشمکش دائم بین ارتش های ایرانی و رمی ایرانیان تدریجا این بخش ها را جز امپراتوری رم (و بعدها رم شرقی) پذیرفته بودند.

اما در 603 میلادی اوضاع متفاوت بود. رم شرقی از طرفی تحت فشار فزاینده آوارها، فرانک ها و لمباردها (اقوام به اصطلاح بربر) قرار داشت و از طرف دیگر در ایران پادشاه قدرتمندی به نام خسروپرویز بر سر کار بود.

خسرو پرویز در 591 میلادی با کمک سپاه رم توانسته بود تاج خود را از سرداری یاغی پس بگیرد و اکنون پس از 12 سال به خونخواهی قتل موریس، امپراتور مقتول رم، آماده نبرد با فاکس، امپراتور جدید رم شد.

در 605 میلادی سپاهیان ایرانی کلیه استحکامات رمی در شمال میان رودان و سپس غرب میان رودان را فتح کرده کرده و شهرهای مهم حران و ادسا را تسخیر نمود و سپس هیراپولیس و حلب امروزی را فتح کرد.

از آن طرف نیروهای ایرانی در ارمنستان شروع به پیشروی کرده و کاپادوکیه و فریزی را گرفتند. در 611 ایران فتوحات غربی خود را تکمیل کرده و به دروازه های قسطنطنیه پایتخت رم شرقی رسید و در 614 بیت المقدس یا اورشلیم را فتح کرد.

ارتش های ایران ظرف 9 سال کلیه نیروهای رومی را جارو کرده و به مدیترانه ریختند و در 616 برای اولین بار پس از 900 سال با عبور از صحرای سینا اسکندریه را در مصر تصرف کردند. شاهین براز، سردار ایرانی، نیز در سال بعد (کنستانتین) را فتح کرده و ایران را به اوج قدرت خود پس از دوران هخامنشیان رساندند.

نتایج این جنگ ها

نتیجه جنگ های 15 ساله سبب شد که طی سال های 602 تا 617 امپراتوری ایران به قدرت جهان اول تبدیل شود این در حالی بود که از 800 سال قبل به این سو قدرت غالب جهان رم بود و اکنون برای اولین بار رمی ها از نظر وسعت و جمعیت از ایران عقب افتاده و کاملاً منفعل شدند.

نبردهای خسرو پرویز که توسط دو سردار بزرگش، شهر براز و شاهین براز، رهبری می شد سبب منگنه شدن رمی ها شد چرا که رسماً در همان زمان توسط آوارها تحت فشار بودند و وندال ها نیز شمال آفریقا را از چنگ رم درآورده بودند. اگر هر قل، امپراتور لایق رم، ظهور نکرده بود در 620 میلادی کار مپراتوری رم تمام بود.

 

بیشتر بخوانیم:

 جنگ های بزرگ تاریخ ایران - نبرد آشور و ماد

 نتایج جنگ جهانی دوم، خونین ترین جنگ تاریخ

 چگونه سنت ازدواج و جهیزیه شکل گرفت؟/ چند همسری از چه زمانی بوجود آمد؟

 جایگاه هنر رومیان در تاریخ

 + 2
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.