امروز: شنبه, ۱۱ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۰۳ ذو الحجة ۱۴۴۳ قمری و ۰۲ ژوئیه ۲۰۲۲ میلادی
پنج شنبه, ۰۹ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۲۵
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

شراب از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفت؟

شراب از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفت؟
به گزارشتمیم نیوز

نوشیدن مشروبات الکلی از دیرباز درتمام جوامع بشری امری رایج بوده،تنها تمایز دراین بوده که برخی آن را آشکارا و برخی در خفا می نوشیده اند و یا بر اساس فرهنگ و آیین جامعه نوشیدن نوع مشخصی از آن بیشتر شایع بوده است.

در ادیان جهانی نیز نوشیدن شراب جای مخصوصی دارد. شراب برای مسیحیان نماد خون عیسی مسیح است و یهودیان نیز در بیشتر مراسم های مذهبی شراب می نوشند. در اسلام نیز نوشیدن شراب از روز نخست حرام نبوده بلکه در طو دوران مشخصی مراحل حلال، مکروه و حرام را طی کرده است.

به هر حال هزاران سال است که الکل چه در هنگام شادی و خوشی در کشورهای اروپایی و آمریکایی و چه در هنگام ناراحتی و افسردگی مانند مراسم ترحیم در اروپای شرقی، جایگاه ویژه ای در فرهنگ مردم داشته است.

در مورد پیدایش و یافت اولیه آن هنوز اطلاع کافی در دسترس نیست. باستان شناسان در ایران و بین النهرین باقی مانده های آبجو و نسخه درست کردن آن را در خمره های سفالی مربوط به سالهای 5400-3500 قبل از میلاد یافته اند. بنابر اعتقاد بسیاری از باستان شناسان، خاورمیانه و بین النهرین مرکز اصلی پیدایش و یافت الکل به گونه ای تصادفی بوده است. در سال های 6000-4000 قبل از میلاد در منطقه ای ما بین دریای سیاه و خزر که ارمنستان کنونی است، کشت انگور برای تولید شراب معمول بوده است.

داستان و افسانه های مربوط به شیوه یافت شراب نیز کم نیست. آمده است که نزدک به 5 هزار سال پیش در زمان پادشاهی جمشید شاه شراب برای نخستین بار، تصادفاً در ایران درست شده است. طبق این افسانه جمشید شاه که علاقه بسیاری به خوردن انگور داشته از نوکران خود می خواهد تا انگور زیادی را در خمره ها انبار کنند تا هر لحظه ای که امر کرد  مقداری از آن را برایش بیاورند. پس از گذشت چند ماهی خدمتکاران به اطلاع شاه رساندند که انگورها بدیل به مایع غلیظ و تیره رنگ شده اند. هم زمان یکی از زنان حرم که سالیان متوالی از سر دردی مزمن و طاقت فرسا در عذاب بوده، قصد خودکشی داشته و با دیدن علامت زهرین بر مره ها شروع به نوشیدن از این زهر گوارا می کند و به جای مرگ، خوشی و مستی نصیب او گشته، سر دردش نیز برطرف می شود. این بانو خبر یافت خود را برای شاه برده و جمشید شاه پس از نوشیدن شراب نام پزشکی شاهنشاهی بر آن می نهد.

یونانیان 700 سال پیش از میلاد برای تولید شراب از انگور استفاده می کردند. چینی ها نیز با مخلوط کردن برنج و ارزن آبجو درست کرده و نام کیو بر آن گذاشته بودند. 4 هزار سال پیش در مصر باستان غنی و فقیر آبجو می نوشیدند، همزمان نویسندگان مصری در نوشته های خود به تاثیر مخرب آبجو و شراب بر سلامتی انسان اشاره کرده اند. 4 هزار سال پیش در شهر باستانی بابل که در مرکز عراق امروزی است، نوشیدن الکل به علت تاثیر مخرب آن در جامعه ممنوع شده بود.

 

بیشتر بخوانیم:

خلاصه ای از جامعه در دولت قاجار

 تبدیل طومار به کتاب چگونه و در چه زمانی انجام شد؟

چگونه سنت ازدواج و جهیزیه شکل گرفت؟/ چند همسری از چه زمانی بوجود آمد؟

جنگ های بزرگ تاریخ - نبرد ایران و رم،؛ آنتوانت و ایران

جشن سده در چه زمانی برگزار می شد؟+ 0
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.