امروز: شنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۸ برابر با ۲۳ جمادى الأول ۱۴۴۱ قمری و ۱۸ ژانویه ۲۰۲۰ میلادی
یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۴۵
۱
PNAZAR
نسخه چاپی

سبک زندگی – اصل پنجم نظریه آدلر

سبک زندگی – اصل پنجم نظریه آدلر
به گزارشتمیم نیوز


اصل پنجم نظریه آدلر این است : ساختار شخصیت منسجم از سبک زندگی فرد بوجود می آید.
سیک زندگی اصطلاحی است که آدلر برای اشاره به حال و هوای زندگی فرد به کار برد. سبک زندگی هدف فرد، خود پنداره، احساس های فرد نسبت به دیگران و نگرش فرد نسبت به دنیا را شامل می شود. سبک زندگی حاصل تعامل وراثت، محیط و نیروی خلاق فرد است. آدلر برای توضیح دادن سبک زندگی از قیاس موسیقی استفاده کرد. نت های مجزای یک تصنیف، بدون کل آهنگ، بی معنی هستند، اما وقتی با سبک آهنگساز یا روش منحصر به فرد بیان او آشنا می شویم، آهنگ وی بامعنی می شود.
سبک زندگی فرد در 4 یا 5 سالگی کاملاً تثبیت می شود. بعد از این دوران، تمام فعالیت های فرد پیرامون سبک زندگی یکپارچه او استوار می باشند. با اینکه هدف نهایی فرد یکی است، اما لزومی ندارد که سبک زندگی او محدود یا انعطاف ناپذیر باشد. افرادی که از لحاظ روانی سالم نیستند، معمولاً زندگی نسبتاً انعطاف ناپذیری دارند که مشخصه آن ناتوانی در انتخاب کردن راه های جدید پاسخ دادن به محیط شان است. در مقابل افرادی که از لحاظ روانی سالم هستند، به صورت متنوع و انعطاف پذیر رفتار می کنند و سبک زندگی آنها پیچیده، پرمایه و تغییرپذیر است. افراد سالم برای موفقیت راه های متعددی دارند و همواره گزینه های تازه ای را جستجو می کنند. با اینکه هدف نهایی آنها ثابت می ماند اما نحوه ای که آن را در نظر می گیرند، مرتباً تغییر می کند. بنابراین آنها می توانند در هر مقطع زندگی، گزیه های جدیدی را انتخاب کنند.
افرادی که سبک زندگی سالم و از لحاظ اجتماعای مفیدی دارند، علاقه اجتماعی خود را در عمل نشان می دهند. آنها فعالانه می کوشند به قول آدلر سه مساله مهم زندگی، یعنی عشق صمیمانه، عشق جنسی و شغل را از طریق همکاری، جسارت و اشتیاق به مشارکت داشتن در رفاه دیگران حل کنند.آدلر معتقد بود افرادی که سبک زندگی مفید دارند، عالی ترین شکل انسانیت را در فرآیند تکامل نشان می دهند و احتمالا به دنیای آینده رونق می بخشند.

 

بیشتر بخوانیم :

تلاش برای موفقیت یا برتری – اولین اصل نظریه آدلر

برداشت های ذهنی – دومین اصل نظریه آدلر

وحدت و انسجام شخصیت - سومین اصل نظریه آدلر

 علاقه اجتماعی – اصل چهارم نظریه آدلر

نیروی خلاق – اصل ششم نظریه آدلر+ 1
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری