امروز: دوشنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۲۵ مه ۲۰۲۰ میلادی
دوشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۴۴
۱
PNAZAR
نسخه چاپی

نیروی خلاق – اصل ششم نظریه آدلر

نیروی خلاق – اصل ششم نظریه آدلر
به گزارشتمیم نیوز

 

آخرین اصل نظریه آدلر این است : سبک زندگی به وسیله نیروی خلاق افراد شکل می گیرد.

آدلر معتقد بود که هر کسی آزاد است تا سبک زندگی خودش را به وجود آورد. در نهایت افراد در قبال اینکه چه کسی هستند و چگونه رفتار می کنند، مسئول اند. نیروی خلاق افراد، زندگی آنها را تحت کنترل شان در می آورد، مسبب هدف نهایی آنهاست، روش تلاش کردن آنها را برای آن هدف تعیین می کند و به رشد علاقه اجتماعی آنها کمک می نماید. خلاصه اینکه نیروی خلاق هر کسی را آدم آزادی می کند. نیروی خلاق مفهومی است که به حرکت اشاره دارد و این حرکت برجسته ترین ویژگی زندگی است. کل زندگی روانی حرکت به سمت هدف را در بر دارد، حرکتی که جهت دار است.

آدلر به اهمیت وراثت و محیط در شکل دادن به شخصیت واقف بود. هر کودکی با ساخت ژنتیکی منحصر به فردی به دنیا می آید و طولی نمی کشد که از تجربیات اجتماعی متفاوت با تجربیات دیگران بهره مند می شود. با این حال انسان ها خیلی بیشتر از ثمره وراثت و محیط هستند. آنها موجودات خلاقی هستند که نه تنها به محیط شان پاسخ می  دهند بلکه روی آن تاثیر می گذارند و باعث می شوند که محیط هم به آنها پاسخ دهد.

هر کسی برای ساختن شخصیت از وراثت ومحیط به عنوان آجر و ملات استفاده می کند اما این طرح معماری سبک منحصر به فرد آن شخص را منعکس می کند. موادی که به افراد داده شده است خیلی اهمیت ندارد، بلکه مهم این است که چگونه آن را مصرف می کنند. مواد سازنده شخصیت در درجه دوم اهمیت قرار دارد. هر کسی معمار خودش است و می تواند سبک زندگی مفید یا بی حاصلی را بسازد. انسان ها مجبور نیستند در جهت علاقه اجتماعی رشد کنند، زیرا ماهیتی ندارند که آنها را وادار کند خوب باشند. افراد از لحاظ فطری هم ماهیت شروری ندارند که مجبور باشند از آن فرار کنند. افراد به علت نحوه ای که آجر و ملات شان را مصرف کرده اند همان کسی می باشند که هستند.

آدلر برای نشان دادن نیروی آزاد افراد روان رنجور و سالم از قیاس جالبی استفاده کرد که آن را قانون در ورودی نامید. اگر سعی کنید از یک در ورودی به ارتفاع 130 سانتیمتر رد شوید، دو انتخاب دارید: انتخاب اول این است که از نیروی خلاق تان استفاده کنید و وقتی به در می رسید خم شوید و به این طریق مساله را با موفقیت حل کنید. این همان روشی است که افراد سالم اغلب مشکلات زندگی را حل می کنند. از سوی دیگر اگر سرتان را به آستانه در بکوبید و نقش بر زمین شوید باز هم باید این مساله را درست حل کنید یا اینکه به کوبیدن سرتان ادامه دهید. افراد روان رنجور اغلب کوبیدن سرشان به واقعیت های زندگی را انتخاب می کنند. وقتی که به در ورودی کوتاهی نزدیک می شوید، نه مجبور به توقف کردن هستید و نه مجبورید سرتان را به آن بکوبید. شما از نیروی خلاقی برخوردارید که امکان دنبال کردن هر یک از این دو روش را در اختیارتان می گذارد.

 

بیشتر بخوانیم :

تلاش برای موفقیت یا برتری – اولین اصل نظریه آدلر

 برداشت های ذهنی – دومین اصل نظریه آدلر

وحدت و انسجام شخصیت - سومین اصل نظریه آدلر

علاقه اجتماعی – اصل چهارم نظریه آدلر

سبک زندگی – اصل پنجم نظریه آدلر+ 1
مخالفم - 0

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد .
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری