امروز: دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
یکشنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ۱۰:۲۱
۲
۰
نسخه چاپی

جنگ های بزرگ تاریخ - نبرد ایران و رم،؛ تراژان و ایران

جنگ های بزرگ تاریخ - نبرد ایران و رم،؛ تراژان و ایران
جنگ را هیچ کس دوست ندارد. در جنگ، پدران پسران را به خاک مىسپارند حال آن که در صلح، پسران پدران را...!
به گزارشتمیم نیوز

از حدود سال های 20 میلادی به بعد امپراتوری رم مجدداً رو به ترقی بود حال آنکه ایران دوران پارت مرتب ضعیف تر می شد. پادشاهان اشکانی به سرعت جای خود را به نفرات بعدی می دادند و امپراتوری پارت دیگر قدرت 1 قرن قبل خود را نداشت.

در این میان اما در رم پس از مرگ نروا، حاکم بزرگ رمی، تراژان یک نظامی جنگ دیده بود که قصد داشت مرزهای شرقی رم را وسعت دهد و به همین جهت به بهانه دخالت ایران در امور ارمنستان در 114 میلادی با لژیونرهای ورزیده اروپایی خود عازم سوریه شد.

خسرو، شاه اشکانی، که در این زمان علاقه چندانی به جنگ با امپراتور رم نداشت ابتدا سعی کرد با فرستادن پیشکش و هدایا مانع ورود تراژان به شرق شود اما تراژان که به قدرت نظامی خود مغرور بود هدایای ایران را رد کرد و به سفیر ایران پاسخ داد که در سوریه تصمیم خود را به شما اعلام می کنم.

او حتی شاهزاده ارمنستان را که برای اعلام آمادگی کشورش در تبعیت از رم به پیش او آمده بود به قتل رساند.
تراژان پس از تسخیر کامل ارمنستان در سال 115، انطاکیه را گرفت و عازم بین النهرین شد و در 116 شهر آباد هاترا در بین النهرین را گرفت.

در این زمات متاسفانه از ایران هیچ کمکی برای سپاهیان مدافع شهرها نرسید و در نتیجه تراژان در کلیه نبردها غالب شد. وی پس از به آب انداختن کشتی های جنگی در همان سال از فرات به سمت جنوب رفت و بابل را گرفت.

تراژان پس از تصرف سلوکیه توانست خود را به سواحل شمالی خلیج فارس برساند جایی که تاکنون پای هیچ رمی نرسیده بود.

استراتژی نبرد فرسایشی

خسرو در این زمان به خوبی می دانست که مبارزه با لژیونر های جنگ آزموده رمی فایده ای ندارد بنابراین مصمم شد تا با تحریک مناطق متصرفه جنگ طولانی و فرسایشی را علیه سردار رمی به راه اندازد.

تراژان که انتظار مقاومت از سوی مناطق اشغال شده را نداشت ناگهان در جنوب ببین النهرین احساس خطر کرد چرا که ارتش او از سوریه تغذیه می شد و فاصله بسیار طولانی او با سوریه می توانست نقطه ضعف اساسی او در مقابل با شورشیان که اکنون کلیه فتوحات او را به خطر انداخته بودند باشد.

تراژان با بازگشت به داخل بین النهرین سعی کرد تا شورش ها را سرکوب کند اما شهر هاترا یا الخضر آنقدر مقاومت کرد تا سردار رمی مجبور به عقب نشینی شد.

در 117 ق.م خسرو از جنوب بین النهرین حرکت را شروع کرد و پس از تصرف تیسفون قصد نبرد با تراژان را کرد.

او می دانست که 3 سال نبرد مداوم در سرزمین های شرقی لژیون های رمی را خسته کرده و اکنون شکست دادن آنها سخت نیست.

اما در رم اتفاقات جدیدی در حال رخ دادن بود. مرگ تراژان سبب روی کار آمدن دریان شد و وی نیز صلاح را در عقب کشیدن نیروهای رمی به غرب فرات دید. بنابراین رمی ها مجددا در شرق به سوریه بازگشتند و تنها در شمال ارمنستان و آدیابن در اختیار آنها ماند.

نتیجه نبردهای تراژان

نروا و تراژان رم را به حداکثر رسانده بودند اما رم باید برای تصرف دنیای متمدن به شرق می رفت و ایران هنوز برای او سدی بود.
رم در این زمان 30 لژیون عظیم را با حدود 180 هزار سرباز و 20 هزار سوار در اختیار داشت که قدرت هر کدام از آنها برابر سه جنگجو بود.

این در حالی است که رمی ها در نبردهای محلی نیروی جدید نیز به کار می گرفتند. در چنین شرایطی فتح بین النهرین توسط تراژان عجیب نبود اما عقب نشینی رمی ها بار دیگر خطر اشتغال ایران توسط رم را منتفی کرد اگرچه سبب تصرف کشورهای شمال غرب ایران توسط ارتش رم شد.

همچنین رم در این زمان توانست هرچند به طور موقت خود را به جنوب بین النهرین برساند.

 

بیشتر بخوانیم:

 جنگ های بزرگ تاریخ - نبرد ایران و رم،؛ آنتوانت و ایران

 منشأ هنر و زیبای در اقوام اولیه

 جنگ های بزرگ تاریخ - نبردهای اعراب و رم

 شاهزادگان قاجار- مذهب و تشکیل فرقه بهاییت

 تبدیل طومار به کتاب چگونه و در چه زمانی انجام شد؟+ 2
مخالفم - 0
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به تمیم خبر می باشد.
هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.